Writing the female body: Reclaiming women's literary place in Carol Ann Duffy's The World's Wife
Kadın bedenini yeniden yazmak: Carol Ann Duffy'nin The World's Wıfe eserinde kadınların edebi yerini yeniden kazanmak
  1. Tez No: 970478
  2. Yazar: SİNEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN KUT BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Carol Ann Duffy'nin The World's Wife (1999) adlı şiir koleksiyonundaki çok katmanlı bir yapıya sahip olan kadın olmanın yeniden yapılandırılması konusunu dişil yazı (feminine writing/ écriture feminine) merceğinden incelemektedir. Edebi eserlerde kadına bir yer sağlama fikrine odaklanan bu tez, Duffy'nin seçilmiş eserleri olan“Eurydice”,“Pygmalion's Bride,”“Medusa,”“Mrs. Midas,”“Demeter,”“Little Red Cap,”“Mrs. Aesop,”“Mrs. Beast,”“Queen Herod”ve“Salome”adlı şiirleri üzerinden derinlemesine incelemektedir ve Duffy'nin dişil yazı kullanarak şiirdeki geleneksel kadın temsillerine nasıl meydan okuduğunu ve yeniden yapılandırdığını araştırmaktadır. Analiz, dişil yazı perspektifinden bakarak, Duffy'nin ataerkil yapıları altüst eden, kadınlara çeşitli deneyimlerin aktarıldığı ve toplumsal normlara meydan okuyan bir şiirsel alanın önemini arz eden Fransız feminizmine ait dilsel bir yapısöküm sunmaktadır; çünkü dil aracılığıyla insan benliğimizin derinlikleri tam anlamıyla açığa çıkabilir. Dolayısıyla çalışma, Duffy'nin şiirsel müdahalesinin daha kapsamlı sonuçlarını vurgulayarak ve basit bir dil analizinin ötesine geçerek, yalnızca geleneksel cinsiyet normlarını yerle bir etmekle kalmayıp ayrıca“kadın,”“kadına ait deneyim”ve“hazzın”(jouissance) yeniden tanımlanmasına katkı sağlamaktadır. Bu tez, Duffy'nin şiir koleksiyonundaki kadın ve dişil yazının dinamik yapısını vurgulayarak feminist edebiyat eleştirisine katkıda bulunmakta ve şairin edebiyat içerisinde dilsel temsile olan bağlılığını da örneklendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the multifaceted reconstruction of femininity in Carol Ann Duffy's poetry collection The World's Wife (1999) through the lens of écriture féminine. Focused on the idea of providing a place for women within the written canon, the thesis delves into Duffy's selected oeuvre, namely“Eurydice,”Pygmalion's Bride,“ ”Medusa,“ Mrs. Midas,”“Demeter,”“Little Red Cap,”“Mrs. Aesop,”“Mrs. Beast,”“Queen Herod,”and“Salome,”investigating how Duffy reconstructs traditional representations of women in poetry by using feminine writing. The analysis presents a linguistic deconstruction of French feminism to underscore instances where Duffy subverts patriarchal structures, providing women with a distinct poetic space through feminine writing that reflects diverse experiences and challenges societal norms, since within language, the depths of the human self can be fully revealed. Thus, the study transcends mere linguistic analysis by highlighting the broader implications of Duffy's poetic intervention, illuminating instances where she not only dismantles conventional gender norms but also actively contributes to a redefinition of the“female,”“female experience,”and“jouissance.”This thesis contributes to feminist literary criticism by emphasizing the dynamic portrayal of femininity and feminine writing in Duffy's poetry collection, epitomizing the poet's commitment to linguistic representation within literature.