İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi 'NEKTY 10714' numaralı şiir mecmuası: İnceleme-metin
A poetry collection registered at Istanbul University Rare Books Library 'NEKTY 10714': Examination-text
  1. Tez No: 970508
  2. Yazar: YÜKSEL MÜCAHİT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EMRE ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi“NEKTY 10714”numaralı şiir mecmuası incelenmeye çalışılacaktır.“Giriş”bölümünde şiir mecmualarının klasik Türk edebiyatı için öneminden bahsedilmiştir. İnceleme kısmında metnin nüsha tavsifi, içerik hususiyetleri / muhtevası, bölümleri ve yeni şairlerle şiirlerin neler olduğu aktarılmıştır. Yine aynı bölümde, kullanılan nazım biçimlerinin ve aruz kalıplarının sayısı; nazirelerin listesi, şairlerin ölüm tarihleri tablo olarak verilmiştir. Üçüncü bölümdeyse Eski Anadolu Türkçesi ses özellikleri esas alınarak mecmuanın metni transkripsiyon alfabesine aktarılmış ve araştırmacılara sunulmuştur. Transkripsiyon alfabesine aktarırken mecmuadaki şiirle -varsa- şairin divanı karşılaştırılmış ve farklar dipnotlarda gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
The poetry collections (mecmuas), which play a significant role in identifying previously unknown poems by poets whose names are found in sources, as well as those of poets whose names had remained hidden until now, are highly valuable. When evaluated as a single text, these collections reveal the literary taste of the compiler, but when considered collectively, they reflect the literary preferences of the period. Additionally, these collections also serve to uncover previously unknown forms of well-known poems. Due to these characteristics, the importance of poetry collections is increasing day by day, and more studies are being conducted on these texts. In this study, the poetry collection numbered“NEKTY 10714”in the Rare Books Library of Istanbul University will be examined. In the“Introduction”section, the significance of poetry collections for classical Turkish literature is discussed. The analysis section covers the description of the manuscript, its content features, its sections, and the new poets and poems it contains. This section also includes tables presenting the number of poetic forms and prosodic patterns used, the list of imitative poems (nazire), and the death dates of the poets. In the third section, the text of the collection is transcribed into a transcription alphabet based on the phonetic features of Old Anatolian Turkish and made available to researchers. During the transcription process, the poems in the collection were compared with the poet's divan (if available), and the differences were noted in the footnotes.