Acil servis hekimlerinin hiponatremi yönetimindeki bilgi,tutum ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of emergency service physicians' knowledge, attitudes and approaches in hyponatremia management
- Tez No: 970520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA SERİN, DOÇ. DR. BAHADIR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç Hiponatremi, acil servislerde en sık karşılaşılan elektrolit bozukluğu olup mortalite ve morbiditeyle yakından ilişkilidir. Bu çalışmada Türkiye'de acil servis hekimlerinin hiponatremi yönetimine ilişkin bilgi düzeyleri, klinik yaklaşımları ve özyeterliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Kesitsel tanımlayıcı araştırma, Haziran–Ağustos 2025 tarihleri arasında çevrimiçi anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 332 hekim (117 kadın, 215 erkek) katılmıştır. Anket formu; demografik ve mesleki özellikler, bilgi düzeyi ve özyeterlik ölçeklerinden oluşmuştur. Veriler SPSS 30 yazılımı ile analiz edilmiş, t- testi, ANOVA ve faktör analizleri uygulanmıştır. Bulgular Katılımcıların yaş ortalaması 34,3±8,08 yıl olup, en büyük grubu pratisyen hekimler (%35,8) oluşturmuştur. Katılımcıların %60,2'si mezuniyet sonrası eğitim programına katılmış, %84,9'u bu eğitimlerin tekrarlanmasını gerekli görmüştür. Özyeterlik ölçeğinin Cronbach alfa katsayısı 0.86 ile yüksek güvenirlik göstermiş, bilgi ölçeği 0.57 ile sınırlı güvenirlik sunmuştur. Uzman hekimlerin beceri puanları asistan ve pratisyenlere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). Eğitim almış hekimlerin bilgi ve beceri düzeyleri de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir (p<0,05). Sonuç Türkiye'de acil servis hekimlerinin hiponatremi yönetiminde bilgi ve özyeterlik düzeylerinde heterojenlik bulunmaktadır. Düzenli eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve kılavuz temelli yaklaşımların güçlendirilmesi, hasta güvenliği ve tedavi başarısını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim Hyponatremia is the most common electrolyte disorder in emergency departments and is closely associated with morbidity and mortality. This study aimed to evaluate the knowledge, clinical approaches, and self-efficacy of emergency physicians in Turkey regarding the management of hyponatremia. Material and Method This descriptive cross-sectional study was conducted online between June and August 2025. A total of 332 physicians (117 female, 215 male) participated. The questionnaire included demographic and professional characteristics, knowledge- based items, and a self-efficacy scale. Data were analyzed using SPSS 30 with t-test, ANOVA, and factor analyses. Results The mean age of participants was 34.3±8.08 years, with general practitioners forming the largest group (35.8%). While 60.2% had received postgraduate training, 84.9% emphasized the necessity of repeated education. The self-efficacy scale showed high reliability (Cronbach's α=0.86), whereas the knowledge scale had limited reliability (α=0.57). Emergency medicine specialists demonstrated significantly higher self-efficacy scores compared with residents and general practitioners (p<0.001). Physicians who attended additional training programs also scored higher in both knowledge and skills (p<0.05). Conclusion There is considerable heterogeneity in the knowledge and self-efficacy of emergency physicians regarding hyponatremia management in Turkey. Regularly updated training programs and adherence to guideline-based approaches are essential to improve patient safety and treatment outcome.