Isolation and structure elucidation of anti-inflammatory and cytotoxic compounds from Valeriana phu and V. tuberosa species
Valeriana phu ve V. tuberosa türlerinden antienflamatuvar ve sitotoksik etkili bileşiklerin izolasyonu ve yapı tayini
  1. Tez No: 970526
  2. Yazar: CANSEL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRMIZIBEKMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Botanik, Pharmacy and Pharmacology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Valeriana phu ve V. tuberosa türlerinden antienflamatuvar aktivite yönlendirmeli fraksiyonlama ile antienflamatuvar ve sitotoksik etkili bileşiklerin izole edilmesi ve etki mekanizmalarının in vitro ve in silico yöntemlerle aydınlatılması amaçlanmıştır. Ham EtOH ekstreleri, alt ekstreler ve fraksiyonlar LPS ile uyarılmış RAW 264.7 hücrelerinde NO inhibitör aktiviteleri açısından araştırılmıştır. Aktif fraksiyonlardan, dokuzu yeni olmak üzere, phuozit I–III (2, 7, 10), valephuozit (4), phuol (14) ve valtuberozit I–IV (21, 22, 24, 27), toplam 28 sekonder metabolit izole edilip yapıları NMR ve HRESIMS ile aydınlatılmıştır. Bileşiklerden 1, 2, 5, 7, 11, 12, 1417, 19, 20, 24, 25 ve 28, nitrit salınımını 14.94–95.71 µM aralığındaki IC50 değerleri ile azaltmıştır. Ayrıca, bileşiklerin etki mekanizmaları ELISA, Western blot, qRT-PCR, immünfloresan boyama yöntemleriyle aydınlatılmış ve etkinlikleri moleküler modelleme çalışmalarıyla desteklenmiştir. Bileşiklerden 1, 1517, 19, 25 ve 28, TNF-α, IL-1β, IL-6, PGE2 ve COX-2'de önemli bir azalma gösterirken, 1, 15 ve 25, RAW 264.7'de iNOS ekspresyonunu azaltmıştır. Ayrıca, 25 cox2, tnfα, il1b ve il6 mRNA ekspresyonlarını ve NF-κB'nin nükleer bölgeye translokasyonunu anlamlı şekilde inhibe etmiştir. Ek olarak, bu bileşik in silico analizlerde iNOS'a karşı en yüksek bağlanma afinitesini göstermiştir. Önemli antienflamatuvar etkiye sahip bileşikler ayrıca MCF-7, MDA-MB-231, U87, A172, MIA PaCa-2, PANC-1, Mahlavu ve Hep3B kanser hücre hatlarına karşı sitotoksisite potansiyelleri açısından incelenmiş ve hücre ölüm mekanizmaları aydınlatılmıştır. Bileşiklerden 1416 ve 19 A172, Hep3B, MIA PaCa-2 ve PANC-1'de (IC50 18.3–25.4 µM) hücre döngüsünü özellikle G2/M fazında durdurarak ve apoptozu indükleyerek önemli sitotoksik etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to isolate the anti-inflammatory and cytotoxic compounds from Valeriana phu and V. tuberosa via anti-inflammatory activity-directed fractionation and to elucidate their mechanisms of action using in vitro and in silico methods. The crude EtOH extracts, subextracts, and fractions were assessed for their NO inhibition activities in LPS-induced RAW 264.7. From the active fractions, 28 secondary metabolites, including nine new ones, namely phuosides I-III (2, 7, 10) valephuoside (4), phuol (14), and valtuberosides IIV (21, 22, 24, 27), were purified and characterized by NMR and HRESIMS. Compounds 1, 2, 5, 7, 11, 12, 14-17, 19, 20, 24, 25, 28 reduced nitrite release with IC50 14.94-95.71 µM. Furthermore, underlying mechanisms were elucidated by ELISA, Western blot, qRT-PCR, immunostaining and supported by molecular modelling studies. Compounds 1, 15-17, 19, 25, and 28 exhibited significant decrease in TNF-α, IL-1β, IL-6, PGE2, and COX-2, while 1, 15, and 25 reduced iNOS expression in RAW 264.7. Moreover, 25 significantly inhibited mRNA expression of cox2, tnfα, il1b, and il6, and translocation of NF-κB to nuclear region. Additionally, it exhibited the strongest binding affinity to iNOS in in silico assays. Compounds with notable anti-inflammatory activities were further evaluated for their cytotoxicity potentials against MCF-7, MDA-MB-23, U87, A172, MIA PaCa-2, PANC-1, Mahlavu, Hep3B cancer cell lines and their cell death mechanisms were elucidated. Compounds, 14-16, and 19 exhibited significant cytotoxicity against A172, Hep3B, MIA PaCa-2, and PANC-1 cell lines (IC50 18.3-25.4 µM) via inducing cell cycle arrest, especially at G2/M phase, and initiating the apoptotic pathway.