Ahmedî ve Keçecizâde İzzet Molla divanlarının zaman ve mekâna dair kullanımlar bakımından mukayesesi
Comparison of Ahmedî and Keçecizâde Izzet Molla's divans in terms of use of time and space
  1. Tez No: 970571
  2. Yazar: MEHMET ALİ HARBELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE BÜLENT DEGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Arap ve Fars edebiyatlarının etkisiyle şekillenen Divan edebiyatı,“Klasik Türk Edebiyatı”ve“Eski Türk Edebiyatı”gibi adlandırmalarla da anılmaktadır. Âşık, sevgili ve rakip üçlemesi etrafında gelişen bu edebi gelenek, kendine özgü bir dil yapısına sahip olup zaman ve mekân kavramlarına sıklıkla yer vermektedir. Bu çalışmada, söz konusu zaman ve mekâna dair unsurlar; Klasik Türk Edebiyatı'nın ilk ve son dönem şairlerinden Ahmedî ve Keçecizade İzzet Molla'nın divanlarından elde edilen beyit örnekleri çerçevesinde incelenmiştir. Divanlar kronolojik bir düzen içerisinde taranmış; zaman ve mekân kavramlarını yansıtan mefhumlar alt başlıklar hâlinde sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde, çalışmaya konu olan şairlerin hayatları, edebî kişilikleri ve eserlerine dair bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Ahmedî'nin divanında zamanı ifade eden unsurlar tespit edilmiş ve bu unsurlar tematik başlıklar altında sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise Keçecizade İzzet Molla'nın divanında yer alan zaman kavramları aynı yöntemle analiz edilmiştir. Beşinci bölümde, her iki şairin divanlarında yer alan zaman mefhumları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Altıncı ve yedinci bölümlerde ise sırasıyla Ahmedî ve Keçecizade İzzet Molla divanlarında yer alan mekân unsurlarına dair bulgular değerlendirilmiştir. Son bölümde, her iki divanda tespit edilen mekân kavramları karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilerek genel bir sonuca ulaşılmıştır. Bu çalışma, Klasik Türk Edebiyatı'nda zaman ve mekân olgularının şairler bazında nasıl şekillendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Divan literature, formed under the influence of Arabic and Persian literatures, is also known by names such as“Classical Turkish Literature”and“Old Turkish Literature.”This literary tradition, which revolves around the triangle of the lover, the beloved, and the rival, has a unique linguistic structure and frequently includes references to the concepts of time and space. In this study, elements related to time and space are analyzed through couplets selected from the divans of Ahmedi and Keçecizade İzzet Molla, who represent the early and late periods of Classical Turkish Literature, respectively. The divans were reviewed in chronological order, and concepts related to time and space were classified under subheadings and analyzed accordingly. The study consists of eight chapters. The first and second chapters provide information about the poets' lives, literary identities, and works. In the third chapter, time-related elements found in Ahmedi's divan are identified and presented under thematic headings. In the fourth chapter, the time-related concepts in Keçecizade İzzet Molla's divan were analyzed using the same method. In the fifth chapter, the time-related concepts in both poets' divans were analyzed through a comparative approach.. In the sixth and seventh chapters, the findings related to space in the divans of Ahmedi and Keçecizade İzzet Molla were evaluated respectively. In the final chapter, the space-related concepts identified in both works are comparatively analyzed, leading to a general conclusion. This study aims to reveal how the notions of time and space are shaped in Classical Turkish Literature through the perspectives of poets.