Exploring EFL teachers' purposes and emotions in using AI chatbots
İngilizce öğretmenlerinin yapay zeka sohbet botlarını kullanma amaçlarının ve duygu durumlarının ortaya çıkarılması
  1. Tez No: 970570
  2. Yazar: HİLAL GÜRLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAL GEZEGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ teknolojisinin dil öğrenme ve öğretme uygulamalarına dahil edilmesi son yıllarda artış göstermektedir. Bununla birlikte, yapay zekanın eğitime dahil edilmesi sürecinde birçok öğretmen bu teknolojiyi farklı sebeplerle kullanmakta ve farklı duygu durumları tecrübe etmektedirler. Bu araştırmanın temel amacı, İngilizce öğretmenlerinin yapay zekâ sohbet botlarını eğitim uygulamalarına dahil etme sürecindeki çok yönlü amaçlarını ve dahil edilme sürecinin öğretmenler üzerindeki duygusal yönlerini araştırmaktır. Ayrıca bu çalışmada, yapay zekanın dahil edilme sürecindeki zorlukları ve yararları ile gelecekteki olası kullanımlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu çalışma için hem nicel hem de nitel verinin eş zamanlı kullanıldığı ve analiz edildiği eş zamanlı paralel desen kapsamında karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel veri toplama sürecinde online anketler kullanılmış, nitel veri toplama sürecinde ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizi Microsoft Excel programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler ise MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda yapay zekanın öğretmenler tarafından çeşitli amaçlarla kullanıldığı gözlemlenmiştir. Öğretmenler, yapay zekayı bireysel amaçlarla, öğrencilere yönelik destek sağlamak amacıyla ve eğitim sürecine dahil etmek için kullanmaktadırlar. Kullanım sırasında bazı faydalar ve zorluklarla karşılaşıldığı belirtilmiştir. Öğretmenler yapay zekayı bir destek, zamandan tasarruf sağlayan bir araç, sınırsız materyal ve asistan olarak görürlerken aynı zamanda teknik sorunlar, güvenilirlik, eğitimde amacın kaybolması, yanlış bilgi sağlaması gibi sınırlamalardan da bahsetmişlerdir. Ayrıca yapay zekayı kullanma sürecinde yaşanan olumlu ve olumsuz duygusal durumlar ortaya konulmuştur. Olumlu duygular arasında öğretmenlerin yapay zekayı kullanırken heyecanlanmış, motive olmuş, şaşırmış ve tamamlanmış hissettikleri ortaya çıkarılmıştır. Bununla birlikte güven eksikliği, motivasyon kaybı, sinir hali ve hayal kırıklığı gibi negatif duygulardan da bahsedilmiştir. Çalışmada aynı zamanda İngilizce öğretmenlerinin yapay zekanın gelecekteki kullanımlarıyla alakalı da düşünceleri ortaya çıkarılmıştır. Öğretmenler yapay zeka sebebiyle gelecekte öğretmen ihtiyacında düşüş yaşanacağını, duygusal boşluk yaratacağını, tembelliğe sebep olacağını belirtmişlerdir. Aynı zamanda öğretmenler gelecekte zaman yönetimi, mesleki gelişim, konforlu öğrenme ortamı gibi olumlu gelişmelere de sebep olacağını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The incorporation of artificial intelligence technology into language learning and teaching applications has been increasing in recent years. However, when integrating artificial intelligence into education, many teachers use this technology for different reasons and experience different emotional states. The primary objective of this research is to examine the multifaceted roles of English teachers in integrating artificial intelligence chatbots into educational applications, as well as the emotional aspects of this integration. In addition, this study aims to reveal the challenges and benefits of integration and its possible future uses. For this study, a mixed-methods research design was used within the scope of the convergent parallel design in which both quantitative and qualitative data were used and analyzed simultaneously. Online surveys were used in the quantitative data collection process, and semi-structured interviews were conducted in the qualitative data collection process. The analysis of quantitative data was carried out using the Microsoft Excel program. The qualitative data were analyzed with the MAXQDA program. As a result of the analysis, the study found that teachers used artificial intelligence for various purposes. Teachers use artificial intelligence for individual purposes, to provide support to students, and to integrate it into the educational process. It has been stated that some benefits and challenges are encountered during use. Teachers view artificial intelligence as a support, a time-saving tool, and a source of unlimited materials and assistants. However, they also mention limitations, including technical problems, reliability concerns, the potential for losing purpose in education, and the risk of providing false information. In addition, positive emotions such as excitement and motivation, as well as negative emotions like lack of confidence, loss of motivation, nervousness, and disappointment, were observed during the process of using artificial intelligence. The study also revealed the thoughts of EFL teachers that, in the future use of artificial intelligence, it will lead to positive developments, such as professional development, a comfortable learning environment, although there will be a decrease in the need for teachers, it will create an emotional void, and it will cause laziness.