Yerden görüntüye RFM yöntemi kullanılarak göktürk-1 stereo pankromatik görüntülerinden üç boyutlu koordinat hesabı
3D georeferencing of göktürk-1 stereo panchromatic images using RFM method with type of ground to image
- Tez No: 970593
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında Göktürk-1 bindirmeli pankromatik seviye 2A görüntülerinin 3B konum doğruluğunun algılayıcıya bağımlı RFM (Rational Function Model – Rasyonel İşlev Modeli) yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Uygulama, Zonguldak test alanına ait 1 Kasım 2018 tarihine ait görüntüler, küresel konumlama teknikleri yardımıyla yer koordinatları elde edilen 51 adet nokta yardımıyla tez danışmanı tarafından Matlab ortamında geliştirilen GeoTransform (GeoEtrim) yazılımında değerlendirilmiştir. En yüksek doğruluk, en uzun baza sahip görüntü çifti için elde edilmiştir. Yer kontrol noktalarında santimetre mertebesindeki doğruluk değeri bağımsız denetim noktalarında metre seviyesindedir. Sonuçlar, ticari bir yazılım olan Catalyst OrthoEngine yazılımı sonuçları ile karşılaştırılmış ve benzer bir durumla karşılaşılmıştır. Tez kapsamında elde edilen doğruluk değerleri bağımsız denetim noktaları için beklenen seviyenin üzerinde olsa da Göktürk-1 görüntülerinin 3B RFM ile değerlendirilmesi bakımından özgün bir niteliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the 3D location accuracy of Göktürk-1 overlapping panchromatic level 2A images with sensor-dependent RFM (Rational Function Model) method. The application was evaluated in GeoTransform (GeoEtrim) software developed in Matlab environment by the thesis advisor with the help of 51 points whose ground coordinates were obtained with the help of global positioning techniques, images belonging to Zonguldak test area dated November 1, 2018. The highest accuracy was obtained for the image pair with the longest base. The accuracy value, which is in the centimeter level at ground control points, is in the meter level at independent control points. The results were compared with the results of commercial software Catalyst OrthoEngine and a similar situation was encountered. Although the accuracy values obtained within the scope of the thesis are above the expected level for independent control points, it has a unique feature in terms of evaluating Göktürk-1 images with 3D RFM.