Snake instability, vortex lattices and fractional quantum hall states in two-dimensional anisotropic bosonic quantum gases
İki boyutlu yön bağımlı bose kuantum gazlarda yılan kararsızlığı, vortex örgüleri ve kesirli kuantum hall durumları
- Tez No: 970592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KELEŞ, DOÇ. DR. MEHMET ATAKAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez iki ana çalışmadan oluşmaktadır. İlk olarak, 2 boyutlu Bose-Einstein yoğunlaşmalarındaki solitonların yılan kararsızlığını araştırdık. Varyasyonel bir dalga fonksiyonu önererek ve Gross-Pitaevskii denklemini kullanarak, sistemin fiziksel sabitlerine bağlı olan karanlık solitonlar için kararlılık kriterlerini analitik ve sayısal olarak araştırdık. İkinci bölümde, hızla dönen yönbağımlı bir Bose gazı inceledik. Hamiltonyen'in tamamını en alt Landau seviyesine yansıtarak, etkileşim kuvveti, dönme ve yönbağımlılığı incelemek için iki parametreli bir model türettik. Kesin diyagonalizasyon ve yoğunluk matrisi renormalizasyon grubu teknikleri aracılığıyla, kırık simetri fazları ve topolojik kuantum Hall durumlarını içeren bir faz diyagramı elde ettik ve bu da anizotropik kuantum akışkanlarının gelecekteki araştırmalarının önünü açtı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main works. First, we investigate the snake instability of solitons in 2D Bose-Einstein condensates. By proposing a variational wavefunction and using the Gross–Pitaevskii equation, we analytically and numerically explore stability criteria for dark solitons, which depend on the system's physical constants. In the second part, we consider a rapidly rotating anisotropic Bose gas. Projecting the full Hamiltonian onto the lowest Landau level, we derive a two-parameter model to study the effects of interaction strength, rotation, and anisotropy on the ground state of the system. Through exact diagonalization and density matrix renormalization group techniques, we obtain a phase diagram featuring broken-symmetry phases and topologically ordered quantum Hall states, paving the way for future exploration of anisotropic quantum fluids.