Batı Toroslarda (31.-32.meridyenler arasında) İç Anadolu bölgesi'ni Akdeniz'e bağlayan ulaşım sistemleri
- Tez No: 97062
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELÇUK BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ulaşım, Geography, Transportation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Etüt sahamız, Batı Toroslar'da yaklaşık olarak 31-32 meridyenleri arasında yer almaktadır. Bu yöre tarihi devirlerden beri rölyefin bazı olumsuz etkilerine rağmen îç Anadolu Bölgesi'ni Akdeniz'e bağlayan çok önemli bir coğrafi konuma sahiptir. Etüt sahamızda ulaşım sistemleri; arazinin jeolojik yapısı, rölyef özellikleri ve iklim şartlan başta olmak üzere doğal şartların etkisi altında gelişme göstermiştir. Diğer yandan; nüfus ve yerleşme şartlan ile ekonomik faaliyetler de ulaşım güzergahlarının geçirilişin de etkili olmakla beraber, gelişen modern ulaşım sistemleri de beşeri ve ekonomik yapının şekillenmesinde büyük bir etken olarak dikkat çekmektedir. Ülkemizin diğer yörelerinde olduğu gibi etüt sahamızda da ulaşım daha çok karayolu ile yapılmaktadır. Son olarak inşa edilen Konya- Seydişehir- Akseki- Antalya yolu yörede karayolu trafik yoğunluğunun azalmasında büyük rol oynamıştır. Bununla beraber modern ulaşım, diğer ulaşım sistemlerinde de istenilen gelişmenin sağlanması ile mümkündür. Bunun için özellikle yük ve yolcu taşımacılığında demiryolu ulaşımına önem verilmeli, Konya'dan geçen demiryolu hattı en kısa zamanda Antalya Limanı'na bağlanmalıdır. Aynca etüt sahamız için Konya, Antalya ve İsparta hava limanları, büyük önem taşımaktadır. Bu hava limanlan ile bağlantı modernize edilmelidir. Tezin Adı: Batı Toroslar'da (31-32. Meridyenler Arasında) İç Anadolu Bölgesi'ni Akdeniz'e Bağlayan Ulaşım Sistemleri Mustafa SAĞDIÇ Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tez özeti ^röSSiASYON mm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our research regian, is placed at the West Taurus Mountains between 31-32 meridians. In spite of the negative effects of the reliefs since the historical periods, this region has a great important geographical location connecting the Inner Anatolian Region to the Mediterranean Regioa The arrival systems of our research region has shown some progresses under the influence of natural conditions such as the geological structure of land, relief properties and climate properties. On the other hand, the population and settlement conditions with the economical activities are effective on the route of the arrival. Also the effects of growing modern arrival systems on the building of humankind and economical structures takes great attentions. As in the other regions of our country, attaining is done by the overland route. Recently build way of Konya-Seydişehir- Akseki- Antalya decreased the traffic density. Nevertheless, the modern arrival is possible wiht the development of other arrival systems. For this reason, attention must be given to the railroad especially in passenger and cargo transporting, and the railroad passing through Konya must be connected to the seaport of Antalya as soon as possible. Moreover the airports at Konya, Antalya and İsparta carries great importance for our region and the connection must be modernized by these airports.