Stratigraphic and micropaleontologic investigation of the alakir-1 well (Finike), Western Taurus, Turkey
Alakır-1 kuyusunda stratigrafik ve mikropaleontolojik araştırmalar, (Finike), Batı Toroslar Türkiye
- Tez No: 603370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİR ALTINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde Batı Toroslarda Triyas-Alt Aptiyen yaşlı kalın bir karbonat istifinin mikropaleontolojik ve stratigrafik çalışması Alakır-1 sondajı kapsamında yapılmıştır. Karbonat birimi kireçtaşı, dolomitik kireçtaşı ve dolomitlerden oluşmuş olup Finike 17 km kuzeyinde Bey Dağları otoktonuna aitdir. Mikropaleontolojik verilerin yardımı ile foraminiferler ve algleri içeren 31 tür tanımlanmış olup, 7 Zon ve 4 alt zon önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study concerning the micropaleontology and stratigraphy of a thick carbonate sequence of Triassıc-Lower aptıan age has been carried out from the Alakır-1 well. This unit is composed of Limestone, dolomitic limestone and dolomite lithologies of the Bay Dağları autochthon in the Western Taurides and located at 17 km north of Finike. 31 species belonging to benthic foraminifera and algae were recognises and by the help of this micropaleontologic data a biostratigraphic donation model containing 7 zones and 4 sub zones were proposed.