Sürgün sonrası kırım tatarlarının geri dönüş sürecinde yerleşim sorunsalının 1989-2014 yılları arası değerlendirilmesi
An evaluation of the resettlement problem in the return process of the deported crimean tatars between 1989-2014
  1. Tez No: 970648
  2. Yazar: AMZA SAITIBRAHYMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ BAHAR YENİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürgün edilen Kırım Tatarlarının tarihî yurtlarına geri dönüş sürecinde karşılaştıkları yeniden yerleşim sorunlarını ortaya koymak, sorunlara yönelik çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma; sürgün sonrası zorunlu göç sürecinin, seksenli yıllar sonrası geri dönüş aşamalarını incelemekte, bu sürecin çeşitli aşamalarını ve etkilerini analiz etmektedir. Bu amaçla çalışma öncelikli olarak; dünyada yaşanmış göç ve geri dönüş süreçlerini inceleyen çalışmalara odaklanmıştır. Bu çalışmalardan yapılan kavramsal ve yöntemsel çıkarımlar ile çalışmanın yöntemine yönelik özgün analiz ve yaklaşımlar tasarlanmıştır. Sürgün edilen Kırım Tatarlarının geri dönüş sürecinde yeniden yerleşim sorunlarının Yarımadanın özellikle Akmescit (Simferopol) yerleşiminde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Bu yoğunlaşma çalışmanın alan çalışmasının kapsamının belirlenmesine neden olmuştur. Alan çalışması kapsamında yer alan yerleşimlerde mevcut yaşam çevreleri değerlendirilmiş, yerleşimlerin fiziki başlıca sorunları tespit edilmiştir. Çalışmada, Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir yaşam çevreleri ilkeleri temel alınarak, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the resettlement problems encountered by the deported Crimean Tatars during their repatriation to their historical homeland and to propose solutions to these problems. The study examines the stages of forced migration following the deportation and the phases of repatriation beginning after the 1980s, analyzing various stages and impacts of this process. For this purpose, the study primarily focuses on research examining global migration and repatriation processes. Based on the conceptual and methodological inferences drawn from these studies, original analyses and approaches have been designed for the methodology of this research. It has been identified that resettlement problems during the repatriation process of the deported Crimean Tatars were particularly concentrated in the settlement of Akmescit (Simferopol) on the Crimean Peninsula. This concentration of problems determined the scope of the fieldwork. In the settlements included in the study, the existing living environments were evaluated, and the main physical issues of the settlements were identified. The study proposes solutions to these problems based on the United Nations' principles of sustainable human settlements.