Bölgesel kalkınma ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Teşkilatı
Regional development and Southeastern anatolia project Regional Development Administration
  1. Tez No: 97073
  2. Yazar: BÜLENT BÜBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
GAP Yüksek Kurulu teşkilatın en yüksek karar organıdır. GAP İdaresi tarafından hazırlanacak her türlü plan, proje ve programlan karara bağlar. Başbakan veya görevlendireceği bir Devlet Bakanının başkanlığında GAP ile görevli Devlet Bakanı, Devlet Planlama Teşkilatı'nın bağlı olduğu Devlet Bakanı ve Bayındırlık ve İskan Bakanı'ndan oluşur. Gerektiğinde Kurul'a konulan ile ilgili olarak diğer Bakanlarda davet edilebilir. GAP İdaresi'nin başkan ve başkan yardımcılan Başbakan tarafından atanır. İdarenin merkezi Ankara'da, bölge müdürlüğü ise Şanlıurfa'dadır. 164ABSTRACT This study includes five chapters. My aim in the first chapter of thesis is to examine the terms of regional development and regional planning. The second chapter is an introduction to the study of regional development policy, focusing on regional planning themes and examples from Turkey and other countries. The third chapter focuses on Southeastern Anatolia Region and Southeastern Anatolia Project. In the fourt chapter, Southeastern Anatolia Project Regional Development Administration is discussed. The ast chapter contains a summary of the main points of the thesis. Southeastern Anatolia Project is a multi-sectoral and integrated regional development project based on the concept of sustainable development. Its basic aim is to eliminate regional development disparities by raising people's income level and living standarts; and to contribute to such national development targets as social stalibity and economic growth by enhancing the productive and employment generating capacity of the rural sector. The project had originally started as an energy production and irragation project seeking to utilize the rich land and water resources of the region It was converted into an integerated regional development project upon the completion of the GAP Master Plan. The project envisages the construction of 22 dams and 19 hydoro electric power plants on the Euphrates and Tigris rivers and their tributaries and irrigation schemes on an area extending over 1.7 million hectares. The total cost of it is 32 million US Dolar. The mandate of conducting the GAP within the framework of integrated regional planning and en swing the coordination of various activities was given to the Southeastern Anatolia Project Regional Development Administration which was established in November 1989 165