K.K.T.C. Lefkoşa'da XIX.yy. Türk evleri
XIX. Century Turkish houses in Lefkoşa T.R.N.C.
  1. Tez No: 97074
  2. Yazar: ZİHNİ TURKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNÇEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 473
Özet
ÖZET Türkan, Zihni, K.K.T.C. Lefkosa'da XIX. Y.Y. Türk Evleri. Doktora Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet Tunçel, 1- 473 Kıbrıs, Osmanlı egemenliği sonucunda, büyük çoğunluğu Lefko- şa'nın seçkin mimarisini de yansıtan XIX. yüzyıl evlerine sahip olmuş tur. Lefkoşa evleri konusunda kapsamlı bir bilimsel araştırmanın şimdiye kadar gerçekleşmemiş olmasından doğan boşluğu gidermek üzere, evlerin mimarisini aydınlatıcı, bütün detaylarıyla araştırılarak tanıtılması yanı sıra, yapı karakteristiklerinin ve plan tipolojilerinin belirlenmesi ile Osmanlı Dönemi Geleneksel Türk Evi kavramı içindeki yerlerinin tesbiti hedeflenmiştir. Tez çalışmamızın I. Bölümü'nü oluşturan“Giriş”ve Lefkoşa'nın tarihçesini özetlediğimiz II. Bölüm ile kent dokusunun tarih içindeki gelişimini aktardığımız III. Bölüm ardından, tezimizin konusunu oluşturan, K.K.T.C. sınırları içindeki XIX. yüzyıl Lefkoşa evlerini mümkün olabildiğince geniş ölçüde tanıtmak üzere hazırladığımız sistematik“Katalog”, IV. Bölüm' de yer almaktadır. Bu bölümde, XIX. yüzyıla ait olduğu belirlenen toplam on adet ev, ayrıntılı incelemeleri mize dayanılarak, konum, yapım tarihi, plan, inşa malzemesi, cephe özellikleri, yapı elemanları bakımlarından ve rölöve çizimleri ile tarafımızdan çekilen fotoğrafları eşliğinde tasvir edilmiştir. Böylece, esasen XIX. yüzyıl evlerini kapsamakla birlikte, Kıbrıs'taki Osmanlı evleri hakkında da, derli-toplu ve çizim ile fotoğraflarla belgelendirilen eksiksiz bir katalog çalışması ilk defa tarafımızdan ortaya konmaktadır. 250“XIX. Yüzyıl Lefkoşa Evlerinde Karakteristik Özellikler”başlığı taşıyan V. Bölüm, tezimiz kapsamındaki evlerin, kendi aralarında karşı laştırmaları ve ortak özelliklerinin tesbiti ile plan tipolojilerinin belirlen mesi maksadıyla hazırlanmış; başlıca şu özellikler tesbit edilmiştir: Lefkoşa evleri, dar sokaklar üzerinde, farklı büyüklüklerde ko numlanan, iki katlı ve avlulu binalardır. Alt katlan servis, üst katları ika met amaçlı mekanlardan oluşmaktadır. Plan şemaları, çoğunlukla“L”biçimlidir. Ait katlarda taş, üst katlarda kerpiç malzeme kullanılarak, yığ ma yapı sistemi ile inşa edilmişlerdir. Ahşap konstrüksiyonlu çatılan, alaturka kiremitle kaplıdır. Yalın ön cepheleri, genellikle asimetriktir. Av luya bakan cepheler, sofa revakından ibarettir. Temel ortak özellik teşkil eden ve geniş ahşap saçaklarla kuşatılmış çıkmaları, C-S kıvrımlı ahşap konsollarla taşınmaktadır. Sofalar, çoğunlukla birer revaktan ibaret olup, evler, dış sofalıdır. Her evde, odalardan bir adedi Başoda olarak düzenlenmiştir. Avlularda, su mimarisi öğeleri ile çeşitli meyva ağaçlan bulunur. Merdivenler, taş veya ahşap malzeme ile inşa edilmiştir. VI. Bölümde, tezimiz çerçevesinde aydınlığa kavuşturulan Lefko şa evlerinin özellikleri, kaynaklardan geniş ölçüde yararlanılarak Ana dolu'daki Geleneksel Türk Evleri'nin mimarisi ile bütün yönleriyle karşı laştırılmış; benzer ve farklı tarafları üzerinde durulmuştur.“Sonuç”ile de bu çalışmamızda ilk defa bilimsel araştırma konusu yapılarak incelenen XIX. yüzyıl Lefkoşa evlerinin, Geleneksel Osmanlı Konut Mimarisi içindeki yeri ve tezimizin bu konuya getirdiği katkılar aktarılmıştır. 251
Özet (Çeviri)
SUMMARY Türkan, Zihni, XIX. Century Turkish Houses in Lefkoşa / T.R.N.C, Ph.D. Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet Tunçel, 1- 473 As a result of the Ottoman rule Cyprus acquired its XIX. century houses, the majority of which also reflect the outstanding architecture of Lefkoşa. To deal with the vacuum created by the lack of any comprehen sive academic study of the Lefkoşa houses we have conducted an ex tensive research into the architectural qualities of these houses. Our aim in doing this is to shed some light on the architecture of these ho uses, bring them into prominence, establish their structural charac teristics and types of planning and at the same time ascertain their place among the Traditional Turkish House concept of the Ottoman era. The“Preface”forms the First Chapter of our thesis; the Second Chapter gives a short history of Lefkoşa while the Third Chapter deals with the evolution of the structural formation of the city. The Fourth Chapter, consists of a systematic catalogue of XIX. century Lefkoşa houses within the boundaires of T.R.N.C. We have chosen the photog raphs often XIX. century houses and exhibited them along with detailed information regarding position, date of construction, planning, materials, special frontal fea- tures and construction elements. In this way, we have also succeeded in producing, for the first time ever, a comprehensive catalogue documented by survey drawings and photographs about Ottoman houses in Cyprus. The Fifth Chapter is prepared to help compare the buildings 252within the confines of our thesis with each other and establish their common features and types of planning. Thus, we observe that XIX. century Lefkoşa houses are two storey buildings of differing sizes with court-yards built along narrow streets. The lower floors comprise of service areas while the upper floors house the living quarters. Their plans are, in the main“L”shape. The lower parts are built of stone and the upper parts of sundried bricks in wall structure system. The roof frames are constructed of timber and covered with traditional tiles. The plain facades of are asymmetrical. The sides facing the court-yards are simply in the form of arched porticos used as outside ante-rooms. The eves, which is one of the main features are wide and made of timber and supported on“C-S”shaped wooden brackets. In every house, one of the rooms is arranged as the Main Room and in every court-yard there is a water system and some fruit trees. The stairs are built of stone or timber. In Chapter Six, we have compared the the characteristics of Lefkoşa houses as observed in our studies with those of the Traditional Anatolian Turkish Houses by referring to existing sources and dwelt on the similarities and differences. In the“Final”part we have looked at the position of the XIX. century Lefkoşa houses, which have been the subject of an academic study for the first time, within the frame of architecture of the Traditional Ottoman Dwellings. We have also included in this section information acquired in the course of the research for our thesis. 253