Uydu görünyülerinde heyelan tespiti için yolo ve faster R-CNN mimarilerinin karşılaştırılması
Comparative analysis of yolo and faster R-CNN architectures for landslide detection in satellite images
  1. Tez No: 970752
  2. Yazar: MUSTAFA KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Heyelan, doğal faktörler veya insan yapımı müdahaleler etkisiyle büyüklüğüne ve oluştuğu bölgeye göre can ve mal kayıplarına neden olabilir. Bu sebeple heyelanların doğru tespiti ve tanımlanması tehlike yönetimi için önemlidir. Bu çalışmada, uydu görüntülerinden heyelan tespiti için YOLOv8 ve Faster R-CNN performansları incelenmiştir. Bu amaçla Çin'in Guzihou bölgesindeki Bijei'de meydana gelen heyelanlara ait uydu görüntülerini içeren veri seti üzerinde bu modeler kullanılarak heyelan tespitinde performans etkisinin karşılaştırmalı analizi oluşturulmuştur. Kullanılan veri setinde, 770 adet heyelan içeren uydu görüntüsü bulunmaktadır. Sadece eğitim veri setinde performansı iyileştirmek amacıyla veri setindeki görüntüler veri arttırma yöntemleri ile sentetik olarak çoğaltılmıştır. Bu sayede 1617 adet görüntü eğitim, 154 adet görüntü doğrulama ve 77 adet görüntü test veri seti olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatürde bildirilen sonuçlarla örtüşmekte olup, YOLOv8'in uydu görüntülerinden heyelanların tespit edilmesi ve yetkililere heyelan meydana geldiğinde planlamada yardımcı olması amacıyla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Landslides are natural hazards that may result in great economic loss and mortalities depending on their size or the region where they occur. For this reason, accurate detection and identification of landslides is important for hazard management. In this study, we evaluate the performance of YOLOv8 and Faster R-CNN for landslide detection from satellite images. For this purpose, a comparative analysis of the performance effect in landslide detection was created using these models on the dataset containing satellite images of landslides that occurred in Bijei, Guzihou region of China. The dataset includes 770 satellite images containing landslides. In order to improve the performance, only in the training images in the dataset were synthetically reproduced with data augmentation methods. In this way, the models are trained using 1617 images, validated on 154 images and tested on 77 images. The results obtained in this study are consistent with those reported in the literature, indicating that YOLOv8 can be used to detect landslides from satellite images and assist authorities in planning when a landslide occurs.