Optimal siting, sizing and coordinatedpower and energy management ofdistributed renewable generation andstorage based on atmospheric conditions
Atmosferik koşullara dayalı dağıtılmış yenilenebilir enerji üretimi ve depolamasının optimum konumlandırılması, boyutlandırılması ve koordine edilmiş güç ve enerji yönetimi
  1. Tez No: 970751
  2. Yazar: MOHAMMED TURKI FAYYADH AL-MAHAMMEDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dağıtılmış yenilenebilir üretim ve depolamanın atmosferik koşullara göre optimum konumlandırılması, boyutlandırılması ve koordineli güç ve enerji yönetimi Yeni nesil üretim ve depolama kaynaklarının güç sistemlerine dahil edilmesi, yenilenebilir enerjinin öngörülemeyen doğası, gerilim kontrolü ve mikro şebekelerin uygulanması nedeniyle karmaşıktır. Klasik optimizasyon teknikleri bu doğrusal olmayan karmaşık problemlerle ilgili zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu araştırma, dağıtılmış yenilenebilir üretim ve enerji depolama sistemlerinin güç dağıtım ağlarına entegrasyonu, ölçeklendirilmesi ve yerleştirilmesi için benzersiz bir optimizasyon yaklaşımı sunmaktadır. Mimari, yük değişkenliğini tam olarak temsil etmek için dört bağımsız yük modelini; sabit güç, akım, ZIP ve empedans (sabit güç, sabit akım ve sabit empedans) içerir. Metodolojimiz, güç yönetimi sisteminin etkinliğini artırmak için üç meta-sezgisel strateji kullandı. IEEE 33 Veri Yolu Sistemi için doğrulama bulguları, filler için sürü davranışının optimize eden algoritmanın (EHO), gerilim kararlılığı ve gerçek güç kaybının azaltılması açısından en etkili algoritma olduğunu ve 0,0031346'da gerilim endeksinin kararlılığını sağladığını göstermektedir. Karınca Aslanlarını Optimize Etme (ALO) tekniği, 0,0024115 gerilim indeksi kararlılığına ve 7,5092 MVA güç kaybına ulaştı. Kırmızı Kolobus Maymun Optimizasyonu (RMO) yöntemi, 0,0052053'e eşit bir gerilim endeksi kararlılığı ve 20,7564 MVA değerinde gerçek güç kayıpları elde etti. Bulgular, ALO'nun farklı iklim türlerinde dağıtılmış güneş enerjisi sistemlerini optimize etmek için en etkili yöntem olduğunu göstermektedir. Araştırma, rüzgâr ve ışınım yüzdelerinin %60 veya daha yüksek olduğu ideal koşullar altında yöntemin iyi performans gösterdiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Optimal siting, sizing and coordinated power and energy management of distributed renewable generation and storage based on atmospheric conditions Incorporating next-generation production and resources for storage into power systems is complex because of the unpredictable nature of renewable energy, voltage control, and the implementation of microgrids. Classical optimization techniques encounter difficulties with these nonlinear, complex problems. This research introduces a unique optimization approach for the integration, scaling, and placement of distributed renewable generating and energy storage systems inside power distribution networks. The architecture incorporates four independent load models constant power, current, ZIP, and impedance (constant power, constant current, and constant impedance)— to precisely represent load variability. Our methodology used three metaheuristic strategies to improve the efficacy of the system of power management. The validation findings for the IEEE 33 Bus System indicate that the optimizing herding behavior for elephant algorithm (EHO) was the most effective in terms of voltage stability and reduction of actual power loss, achieving a stability of voltage index of 0.0386. The technique for Optimizing Ant Lions (ALO) attained a stability of voltage index of 0.0250 and losses of power of 7.5092 MVA. The Red Colobus Monkey Optimization (RMO) method achieved a stability of voltage index equal to 0.0052053 and actual losses of power of 20.7564 MVA. The findings indicate that ALO is the most efficient method for optimizing distributed solar power systems across different kinds of climates. The investigation indicates that the method performs well under ideal conditions when wind and irradiance percentages are 60% or higher.