Antalya bilim merkezinde gerçekleştirilen stem temelli atölye çalışmalarının ortaokul öğrencilerinin 21.yy becerilerine etkisi
The effect of stem based workshop held antalya science center on the 21st century skills of secondary school students
  1. Tez No: 970777
  2. Yazar: GİZEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antalya Bilim Merkezinde uygulanan STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) temelli atölye çalışmalarının ortaokul öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden nitel ve nicel veri toplama tekniği kullanılmış olup, nicel verileri elde etmek için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Nicel verileri desteklemek, araştırmanın kapsamını derinleştirmek ve farklı perspektifleri yakalamak için öğrenci görüşleri alınmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenini STEM temelli atölye çalışmaları oluştururken, bağımlı değişken 21. yüzyıl becerileri olarak belirlenmiştir. Araştırma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Antalya ili Kepez ilçesindeki bir resmi ortaokulda 7. sınıfta öğrenim görmeye devam eden 40 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler, STEM temelli atölye çalışmalarının uygulandığı deney grubunda 20 öğrenci (n=20) ve fen bilimleri dersi öğretim programının öngördüğü öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubunda 20 öğrenci (n=20) şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen uygulamaya yönelik yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu ile Kalemkuş Ve Özek tarafından geliştirilen Kapsamlı 21. yüzyıl becerileri ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, IBM SPSS Statistics 21.0 kullanılarak yapılmıştır. Uygulama sonrasında Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarının içerik analizi kullanılarak analiz edilmesinde amaç toplanan nicel verilerin açıklanmasında ilgili kavramlara ve ilişkilendirmede gerekli sonuçlara ulaşmaktır. Çalışma tüm gruplarda 4 hafta sürmüştür. Araştırmanın deney grubuna STEM temelli atölye çalışmaları uygulanırken kontrol grubundaki öğrenciler mevcut ders programına göre ders işlemiştir. Çalışmanın başında tüm gruplarda ön testler uygulanmıştır. Çalışmanın son haftasında tüm gruplarda son testler uygulanmış ve deney grubundaki öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Kapsamlı 21. yüzyıl becerileri ölçeği, çalışmada nicel veri toplama aracı olarak kullanılmış olup, kendi içinde alt boyutlara ayrılmaktadır. Çalışmada yer alan Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ön ve son test puanlarının normal dağılıma uygunluğu grafiksel olarak ve Shapiro-Wilks testi ile değerlendirildi. Deney ve kontrol gruplarına göre Kapsamlı 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ön ve son test puanlarının karşılaştırılmasında Mann- Whitney U testi kullanıldı. Çalışmada kullanılan yarı yapılandırılmış formdan elde edilen veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. STEM temelli atölye çalışmalarına katılan öğrencilerden elde edilen nicel bulgular, STEM temelli atölye çalışmalarının deney grubu öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerini eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, iş birliği ve iletişim becerileri üzerinde olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin etkinlikleri uygularken eğlendikleri ve mutlu oldukları gibi birçok olumlu etki gözlemlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda, gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics)-based workshop activities applied at the Antalya Science Center on middle school students' 21st-century skills. In the study, a mixed research method was used, incorporating both qualitative and quantitative data collection techniques. A pre-test/post-test control groupless quasi-experimental design was applied to obtain quantitative data. To support the quantitative data, deepen the scope of the research, and capture different perspectives, student opinions were collected. The independent variable of the research was the STEM-based workshop activities, while the dependent variable was determined as the 21st-century skills. The research group consisted of 24 middle school students in the 7th grade, continuing their education in the 2024-2025 academic year at a public secondary school in the Kepez district of Antalya Province, affiliated with the Ministry of National Education. The students participated as a single group in the STEM-based workshop activities. To collect data, a semi-structured student interview form developed by the researcher and the Comprehensive 21st Century Skills Scale developed by Kalemkuş ve Özek (2022) were used. The study lasted for 4 weeks. The pre-test/post-test control groupless quasi-experimental design, a quantitative research method, was applied before the STEM-based workshop activities. At the beginning of the study, a pre-test was administered to the group. In the final week of the study, a post-test was conducted with the students, and to support the quantitative data and interpret the general information, a semi-structured interview was conducted using qualitative research methods. The Comprehensive 21st Century Skills Scale was used as a quantitative data collection tool in the study and is divided into sub-dimensions. The normality of the pre- and post-test scores of the Comprehensive 21st Century Skills Scale in the study was assessed graphically and through the Shapiro-Wilk test. The Mann-Whitney U test was used to compare the pre- and post-test scores of the Comprehensive 21st Century Skills Scale between the experimental and control groups. The data obtained from the semi-structured form used in the study were analyzed using content analysis. The quantitative findings obtained from the students who participated in the STEM-based workshop activities revealed that STEM-based workshops had a positive effect on the critical thinking, problem-solving, creativity, collaboration, and communication skills of the students in the experimental group. Many positive effects, such as students enjoying and being happy while applying the activities, were also observed. Based on these results, recommendations for future research have been provided.