Brütalizmin doğu avrupa ülkeleri ve Türkiye bağlamlarında çeşitlenmesi
Diversity of brutalism in the contexts of eastern european countries and Turkey
  1. Tez No: 970792
  2. Yazar: ÖZLEM BALCI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞENYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası mimarlık kültüründe Uluslararası Üsluba karşı Modernizmin revizyonlarının ortaya çıktığı çoğulcu bir anlayış egemen olmuştur. Bu revizyonlardan biri olarak Brütalizm, 1950'lerin başında İngiltere'de ortaya çıkmış ve zamanla küresel ölçekte bir yayılım göstermiştir. Avrupa'dan Amerika'ya kıtalararası bu yayılımla Brütalizm, her bir coğrafyada bölgeye özgü dinamiklerle çeşitlilik kazanmıştır. Tez çalışması Brütalizmin Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye bağlamlarında“çeşitlenme”olgusuna odaklanmaktadır. Bu kapsamda, dokuz farklı ülkede gerçekleştirilen saha çalışmaları üzerine temellenen mimari değerlendirmeleri içermektedir. Çalışma kapsamında ele alınan ülkelerden biri olarak Türkiye, ''Brütalizmin yerelleşmesi'' kavramını araştırmak için bağlamsal bir çerçeve sunmaktadır. Bu tartışma, İstanbul'da bulunan üç spesifik brütalist örneğin kapsamlı bir incelemesi ile desteklenmektedir: İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, İstanbul Reklam Sitesi ve İstanbul Harbiye Orduevi. Tez çalışması, Brütalizmin Türkiye'de hangi etmenlerle şekillendiğinin arka planı aydınlatmakta ve literatürde henüz yer almayan özgün yapıları ortaya çıkararak savaş sonrası Türkiye Mimarlık Tarihi literatürüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, Doğu Avrupa mimarlığındaki brütalist örnekleri geniş bir coğrafyada bir bütün olarak ele alarak, küresel akımların genişlemesinin kültürel çeşitlilikle harmanlanmasına dair yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A pluralist approach prevailed in the post-war architectural culture, in which revisions of Modernism emerged against the International Style. Brutalism, a revision of these revisions, originated in England in the early 1950s and spread globally over time. With this intercontinental spread from Europe to America, Brutalism has acquired diversity with region-specific dynamics in each geography. The thesis focuses on the concept of“diversity”in the context of Brutalism in Eastern European countries and Turkey. In this regard, it includes architectural analyses based on fieldwork in nine European countries. Turkey, selected as a case study, provides a contextual framework for exploring the concept of“localization of brutalism”within the region. This discussion is supported by thoroughly examining three specific brutalist examples in Istanbul: Manifaturacılar Retail Center, Istanbul Reklam Building, and Istanbul Officers' Club. The study aims to contribute to the post-war architectural history literature in Turkey by enlightening the background of the factors that shaped Brutalism in Turkey and by discovering original buildings not yet included in the literature. Additionally, the study proposes a novel perspective on the integration of the expansion of global currents with cultural diversity by considering brutalist examples in Eastern European architecture as a whole across a wide geographical area.