Y. Müh. Mimar Behruz Çinici yapıtlarının analizi
The Analysis of Behruz Çinici buildings
- Tez No: 127084
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Y.Mimar Behruz Çinici Yapıtlarının Analizi”adlı çalışma, altı ana bölümden meydana gelmiştir. BİRİNCİ BÖLÜM olan Giriş Bölümünde, konunun seçilme nedenleri, çalışmanın amacı, kapsamı ve hazırlanmasında karşılaşılan güçlüklere değinilerek, bazı uygulanmış binaların neden çalışma kapsamı dışında bırakıldığı açıklanmıştır. İKİNCİ BÖLÜM'de, Behruz Çinici'nin hayatı,“Çocukluk ve Gençlik Yıllan”ve“Çalışma Yılları”olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Çocukluk ve gençlik yıllarının yer aldığı bölümde Çinici'nin öğrenim hayatı kısaca anlatılmış, İstanbul Teknik Üniversitesi yıllarında kendilerinden eğitim aldığı ve mimarlık hayatında etkili olmuş hocalarına değinilmiştir. Çalışma Yılları bölümünde ise, katıldığı ve ödül kazandığı yarışmaların büyük bir kısmı, tasarladığı önemli projeler, katıldığı ulusal ve uluslar arası önemli konferanslar, aldığı ödüller ve devlet görevleri kronolojik bir sırayla anlatılmıştır. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM'de, Behruz Çinici'nin mesleğe ilk adımını attığı 1950'ler ve sonrasında dünya'da ve Türkiye'deki mimari eğilimler anlatılmıştır. 20. yüzyılın başlarında, hemen hemen tüm dünya mimarlığında tek geçerli çözüm kabul edilen Rasyonalizmin ilkelerinin 1950'li yıllar ve sonrasında giderek yumuşamaya başladığı, bunun yanında Brütalizm, Ekspresyonizm, Organımsı Mimarlık gibi alternatif mimari eğilimlerin, 1970'li yıllardan itibaren Modernizm'in ilkelerini tamamen reddeden Postmodernizm akımının, 1980'li yıllarda ortaya atılan Dekonstrüktivist anlayışın geçerlilik kazandığı bilinmektedir. Bu gelişim/değişim Türkiye'de de aşağı yukarı benzer bir sıra ile fakat ülkenin kendi özel (siyasal, sosyal, ekonomik vb.) durumu ile paralel bir biçimde yaşanmış ve günümüzde de halen yaşanmaya devam etmektedir.Bu mimari eğilimlerin incelenmesi, Çinici'nin mimari eğitimini aldığı ve aktif mimarlık hayatını sürdürdüğü ortamın irdelenmesine ışık tutmuştur. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM'de, Çinici'nin uygulanmış olan binaları arasından seçilen ve mimari çizgisini belirleyici nitelikteki onsekiz yapı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Bu bölüm kronolojik sıraya göre hazırlanmıştır.BEŞİNCİ BÖLÜM'de Çinici mimarlığında önemli olan ilke ve yaklaşımlar, daha önceki bölümlerde verilen bilgilerden faydalanılarak ve incelenen yapılardan örnekler verilerek, mekansal organizasyon ve biçimlenme adlarında iki başlık altında değerlendirilmiştir. ALTINCI BÖLÜM olan sonuç bölümünde ise, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerden faydalanılarak beşinci bölümde analizi yapılmış olan çalışmalardan çıkarılan sonuç sunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
The thesis named“The Analysis of Behruz Çinici Buildings”is composed of six parts. In the first part, which is also the introduction to the thesis, the reasons why the subject was chosen, the aim the scope of the thesis and the methods used in preperation of the thesis are explained. Besides, in this part, some of the difficulties that has arose during the realization of the study have been pointed out and the reason why some of his buildings not included in the study has been explained. In the second part, the life of Behruz Çinici, his childhood, the youth years and the professional life, has been studied with the same sub titles. Under the childhood and the youth years title, Çinici's I.T.U years has been explained and the professors who educated and influenced him has been mentioned. A great deal of the competitions he entered and took the first prize, important projects he designed and built, the national and international conferences he participated, awards he won and the goverment services he was given, has been explained in chronological order under the title“The Professional Life”. The architectural tendencies in the world and in Turkey in the fifties and the following years which Çinici started his professional life, have been explained in the third part. It is known that the principles of Rationalism -which were considered the only solution by almost the whole world architecture in the beginning of the twentieth century- has began to soften in the fifties and in the following decades, in addition, the alternative architectural tendencies -like Brutalism, Expressionism, Organic Architecture-, in the seventies Postmodernism which denies the whole principles of Modernism, in the eighties the Deconstructivist perspective has became more valid. This development of the world architecture took place in Turkey almost in the same chronological order only differing parallel to Turkey's political, social and economic situations. Examining these architectural tendencies helped us to consider the architectural condition that Çinici was educated and actively worked in at length. xnIn the fourth part, eighteen projects, which has been chosen among the realized projects of the architect and that qualifies as Çinici's characteristic architecture, has been explanied in detail by a chronological order. In the fifth part, which is the analisation section, the principles and the approachs, which are important in Çinici architecture, has been explained in two categories as“spatial organisation”and“formation”, utilizing the informations given in the previous sections and giving examples from the buildings which has been examined. And In the sixth -conclusion- part, the results of the analysis, has been put forward. Xlll