Özel karışımlı puzolanik katkılı betonun basınç dayanımı ve durabilite performansının araştırılması
Investigation of compressive strength and durability performance of specially mixed pozolanic additive concrete
  1. Tez No: 970809
  2. Yazar: İLKNUR ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TANER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde artan nüfus ve kentleşme, inşaat sektöründe çimento kullanımını kaçınılmaz hale getirmektedir. Çimento üretimi yüksek enerji tüketimi ve CO₂ emisyonları nedeniyle çevresel sürdürülebilirlik açısından ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, çimento yerine geçebilecek alternatif malzemelerin araştırılması, hem çevresel etkileri azaltmak hem de betonun dayanıklılığını artırmak amacıyla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, endüstriyel puzolanik atıkların beton üretiminde değerlendirilmesi ve bu katkıların betonun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Pota Fırını cürufu (PFC), Elektrik Ark Ocağı (EAO) cürufu ve atık döküm kumu (ADK) belirli oranlarda çimento yerine kullanılarak beton karışımları hazırlanmış, karşılaştırma amacıyla çimento içeren bir referans beton karışımı da üretilmiştir. Hazırlanan beton numuneleri, taze ve sertleşmiş halde çeşitli testlere tabi tutulmuş, işlenebilirlik çökme (slump) deneyi ile belirlenmiş, sertleşmiş beton numuneleri ise basınç dayanımı, birim ağırlık, su emme, kılcallık ve basınçlı su geçirimlilik testlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca taramalı elektron mikroskop (SEM) taraması ve Enerji Dağılımlı X-ışını Spektroskopisi (EDS) ile malzeme iç yapısı görüntüleme yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, puzolanik katkıların betonun dayanıklılık performansına olumlu yönde katkı sağladığını ortaya koymuştur. Çalışma, sürdürülebilir beton üretimi kapsamında endüstriyel yan ürünlerin değerlendirilmesine yönelik önemli bir veri sunmakta olup, puzolanik malzemelerin kullanımıyla hem çimento tüketiminin azaltılabileceği hem de betonun dayanım ve dayanıklılık özelliklerinin iyileştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing global population and urbanization have made cement usage inevitable in the construction sector. However, cement production poses a significant challenge to environmental sustainability due to its high energy consumption and CO₂ emissions. In this context, exploring alternative materials to replace cement has gained importance to mitigate environmental impacts and enhance the durability of concrete. This study aims to evaluate the use of industrial pozzolanic wastes in concrete production and investigate their effects on the physical and mechanical properties of concrete. Basic Oxygen Furnace (BOF) slag, Electric Arc Furnace (EAF) slag, and waste foundry sand (WFS) were used as partial cement replacements in concrete mixtures, while a reference mix containing cement was also produced for comparison. The prepared concrete specimens were subjected to various tests in both fresh and hardened states; workability was determined using the slump test, while hardened concrete samples were tested for compressive strength, unit weight, water absorption, capillarity, and pressurized water permeability. Additionally, the internal structure of the material was examined using scanning electron microscope (SEM) and Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDS) imaging methods. The results indicate that pozzolanic additives contribute positively to the durability performance of concrete. This study provides significant data on the utilization of industrial by-products in sustainable concrete production, demonstrating that the use of pozzolanic materials can reduce cement consumption while enhancing the strength and durability properties of concrete.