THE INFLUENCE OF HYDROGEN CONTENT ON THERMO-MECHANICAL PROPERTIES OF NICKEL-ALUMINUM
NİKEL-ALİMİNYUM'UN TERMO-MEKANİK ÖZELLİKLERİNE HİDROJEN MİKTARININ ETKİSİ
  1. Tez No: 970810
  2. Yazar: UĞUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR CAGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas A&m Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Hidrojenin metallerde ve metal alaşımlarında termo-mekanik ozelliklerine ve kullanım performansına etkileri kritik öneme sahiptır, özellikle yapısal uygulamalarda. Son yıllarda, H-metal etkileşim ilişkileri ve onların etkilerinin performansları fonksıyonel metal bileşimlerine genişletildi cünkü, onlar enerji, sağlık ve katalist malzemeleri olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, biz NiAl bileşimlerine ve şekil değiştiren metallerde, H'nin bu bileşimlerin ısısal fiziksel kimyasal ve mekanik özelliklerine etkilerini molekuler dinamik (MD) vs yoğunluk fonksiyonel teori (DFT) metodlarını kullanarak odaklandık. Bu alaşımlar, Ni3Al, Al3Ni, NiAl, H miktarının %1'den %10'a kadar MD ile 0 Kelvin den 2100 Kelvın derecesine kadar tek kristal yapılarıyla B1, B2, L10, A4 ve rastgele ve duzenli L12 alaşım kristal yapılarında. Ek olarakö belirli 2li kristal CSL grain sınırlarında ki B2 Σ 5(210), Σ 5(310), and Σ 3(210); for L10 Σ 5(210), Σ 5(310), Σ 3(210) entalpi-sıcaklık konsantrasyon hacım-sıcaklık konsantrasyon, hacim-basınc konsantrasyon ilişkilerini kurmak için termodinamik ve mekanik tepki katsayılarını çalıstık, örneğin, özısı, ısı genleşmesi, bulk modulus, isotermal sıkıştırma, uzatma, sıkıştırma modulusları ve young modulusu uygun mekanik streslerle belirlendi.
Özet (Çeviri)
The effect of hydrogen on thermo-mechanical properties and in-use performance of metals and metal alloys is of critical importance, in particular in structural applications. In recent years, the relevance of H-metal interactions and their influence on expected performance have been broadened into functional metallic compounds and alloys as they are being used in energy, health and catalysis applications. In this work, we focused on NiAl compounds and shape memory alloys to assess the influence of H on thermal, physical, chemical, and mechanical properties using molecular dynamics (MD) and density functional theory (DFT) methods. The following alloys, Ni3Al, Al3Ni, NiAl, have been studied with H-content varied from 1% to 10% by MD at temperatures from 0 oK to 2100 oK for single crystals in B1, B2, L10, A4 structures and random and ordered L12 alloys. Furthermore, we studied specific bi-crystals with CSL grain boundaries: for B2 Σ 5(210), Σ 5(310), and Σ 3(210); for L10 Σ 5(210), Σ 5(310), Σ 3(210) to establish enthalpy-temperature concentration, volume-temperature concentration, volume-pressure-concentration relationships from which thermodynamic and mechanical response coefficients such as specific heats, thermal expansion, bulk modulus and isothermal compressibility and isothermal tensile and compression moduli and young moduli were determined by applying appropriate mechanical stresses.