Yatılı bölge ortaokulu öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısının beslenme durumu ve yeme tutumları üzerine etkisi
The effect of social appearance anxiety on nutritional status and eating attitudes in regional boarding secondary school students
- Tez No: 970839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Adolesan dönemde beslenme alışkanlıkları akran etkileri, sosyoekonomik durum, sosyal çevre ve beden algısı gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Sosyal görünüş kaygısı, bireyin bedensel görünüşü üzerine yoğunlaşması ve başkaları tarafından olumsuz şekilde değerlendirilme korkusu olarak tanımlanmıştır. Bu araştırma, İzmir'de iki farklı yatılı bölge ortaokulunda öğrenim gören 12-15 yaş arası adolesanların sosyal görünüş kaygısının, beslenme durumu ve yeme davranışları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 216 öğrenci (109 kız, 107 erkek) katılmıştır. Veriler Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED) ve Çocuklar İçin Üç Faktörlü Yeme Anketi ile toplanmış, antropometrik ölçümler alınmıştır. Sosyal görünüş kaygısı ile KIDMED puanları arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-0,375; p<0,001). Yatılı adolesanların sosyal görünüş kaygısı puanları gündüzlülerden anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (38,6±13,2'ye - 43,5±16,3; p=0,015). Cinsiyetler arasında sosyal görünüm kaygısı puanı açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Sosyal görünüş kaygısı puanları; obez, fazla kilolu, çok zayıf/zayıf kategorilerinde anlamlı şekilde daha yüksektir. Bel çevresi ve bel/kalça oranı yüksek olan adolesanlarda sosyal görünüş kaygısı anlamlı olarak daha yüksektir. Sosyal görünüş kaygısı ile duygusal yeme arasında negatif; kontrolsüz yeme ve kısıtlayıcı yeme arasında ise pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. KIDMED puanları düştükçe sosyal görünüş kaygısının ve duygusal yeme davranışlarının arttığı gözlenmiştir. Adolesanlarda sosyal görünüş kaygısının artması, daha düşük beslenme kalitesi ve sağlıksız yeme alışkanlıkları ile ilişkili bulunmuştur. Bulgular, yatılı okullarda yürütülecek psikososyal destek ve sağlıklı beslenme programlarının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Eating habits during adolescence can be influenced by many factors such as peer effects, socioeconomic status, social environment, and body image. Social appearance anxiety is defined as the preoccupation with one's physical appearance and the fear of being negatively evaluated by others. This study was conducted to examine the effects of social appearance anxiety on nutritional status and eating behaviors in adolescents aged 12-15 years attending two different boarding regional secondary schools in İzmir. A total of 216 students (109 girls, 107 boys) participated in the study. Data were collected using the Social Appearance Anxiety Scale, the Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), and the Three-Factor Eating Questionnaire for Children, and anthropometric measurements were taken. A negative and significant relationship was found between social appearance anxiety and adherence to the KIDMED score (r=-0.375; p<0.001). Social appearance anxiety scores of boarding students were found to be significantly lower than those of day students (38.6±13.2 vs. 43.5±16.3; p=0.015). There was no significant difference in social appearance anxiety scores between genders. Social appearance anxiety scores were significantly higher in obese, overweight, and very thin/thin categories. Adolescents with higher waist circumference and waist/hip ratio also had significantly higher social appearance anxiety. A negative relationship was found between social appearance anxiety and emotional eating, while positive relationships were found with uncontrolled eating and restrained eating. As adherence to the Mediterranean diet decreased, social appearance anxiety and emotional eating behaviors increased. Increased social appearance anxiety in adolescents is associated with lower diet quality and unhealthy eating habits. The findings highlight the importance of psychosocial support and healthy nutrition programs to be implemented in boarding schools.