Hemşirelerin bilinçli farkındalık ve öz şefkat düzeylerinin merhamet yorgunluğuna etkisi
The effect of mindfulness and self-compassion levels of nurses on compassion fatigue
  1. Tez No: 970840
  2. Yazar: YILDIZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL SEKİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin bilinçli farkındalık ve öz şefkat düzeylerinin merhamet yorgunluğu üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Çalışma bir devlet hastanesinde çalışan 200 hemşire ile Mart–Haziran 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği-Kısa Formu, Öz-Şefkat Ölçeği-Kısa Formu ve Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Bağımsız T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin orta düzeyin üzerinde bilinçli farkındalık ve öz şefkate sahip olduğu, merhamet yorgunluğu düzeyinin ise ortanın altında olduğu; bilinçli farkındalık ve öz şefkat düzeyinin merhamet yorgunluğu ile negatif yönlü ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bilinçli farkındalıktaki 1 birimlik artış, merhamet yorgunluğu üzerinde 0.422'lik azalışa ve öz şefkatteki 1 birimlik artış ise merhamet yorgunluğu üzerinde 0.957'lik azalışa sebep olmaktadır. Kurulan modelin %21.1'inin açıklandığı görülmektedir (R^2=0.211). Bu sonuçlar doğrultusunda, hemşirelerin bilinçli farkındalık ve öz şefkat düzeylerinin artırılmasının merhamet yorgunluğunun azaltılmasına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Hemşirelerin bilinçli farkındalık ve öz şefkat düzeylerini geliştiren müdahalelerin planlanması ve ileri düzey çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to examine the effect of nurses' levels of mindfulness and self-compassion on compassion fatigue. The study was carried out between March and June 2024 with 200 nurses working at a state hospital through face-to-face interviews. Data were collected using the Personal Information Form, the Mindful Attention Awareness Scale–Short Form, the Self-Compassion Scale–Short Form, and the Compassion Fatigue–Short Scale. In addition to descriptive statistics, data were analyzed using Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple linear regression analysis. According to the findings, nurses had above-average levels of mindfulness and self-compassion, while their compassion fatigue levels were below average. It was found that mindfulness and self-compassion were negatively correlated with compassion fatigue. A one-unit increase in mindfulness led to a 0.422-unit decrease in compassion fatigue, and a one-unit increase in self-compassion led to a 0.957-unit decrease in compassion fatigue. The established model explained 21.1% of the variance (R² = 0.211). Based on these results, it is thought that increasing nurses' levels of mindfulness and self-compassion may contribute to reducing compassion fatigue. It is recommended that interventions aimed at enhancing nurses' mindfulness and self-compassion levels be planned, and further advanced studies be conducted.