Tracing volatility in Turkish eletoral behavior: Persistent instability of emergent equilibrium?
Türk seçmen davranışında uçuculuğun şeklini çizmek: sürekli istikrarsızlık mı yoksa başgösteren denge mi?
- Tez No: 97088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇARKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
KISA ÖZET Türk Seçmen Davranışında Uçuculuğun ŞekHni Çizmek: Sürekli İstikrarsızlık mı Yoksa Başgösteren Denge nü? Ayşegül Aydın Türkiye'de partizanlığın seyri nasıldır? Seçmen bir önceki seçimdeki parti tercihine sadık mıdır? Bu çalışma, çok partili dönemin (1946-1995) bütün seçim sonuçlarım kullanarak, uçuculuğun cereyanını, zaman içindeki ve değişik bölgelerdeki hareketini, ulusal, bölgesel ve yerel güçlerin uçuculuğa etkisinin seyrini, bu etkinin kuvvetini, her gücün etki bakımından zamanlamasını ve parti sayısının uçucu seçmen üstündeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yaptığımız geniş literatür taraması sonucunda, uçuculuğun şiddetinin parti sisteminin yaşlanması ile birlikte azaldığını öne sürdük. Bu hipotez Türkiye açısından doğrulanamamışur. Türkiye'de partizanlığın hareketi tayin edilebilir bir seyir değil, gelişigüzel bir hareket göstermektedir. Uçucu seçmen davranışı Türkiye'nin değişik bölgelerinde değişik şiddetler ve karakter özellikleri göstermektedir. Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri birbirleriyle benzer ve mütevazi uçuculuk hareketi göstermekte ve birbirleriyle benzer hareketlerinden dolayı birinin diğerinin hareketinden öngörülebilir olması anlamında bir denge noktasına doğru ilerlemektedirler. Güneydoğu, Doğu ve Orta Anadolu bölgeleri ise daha yüksek uçuculuk göstermekte ve birinin uçuculuk hareketinden bir diğerinki tayin edilememektedir. vı1970'lerle birlikte, Türkiye'de uçuculuğun üstündeki yerel gücün önemi kaybetmesi ve seçmen istikrarsızlığının ulusallaşması başlamıştır. 1980'lerde, yerel güç politik sahneden tamamiyle yok olmuş ve ulusal güç birinci sırayı almıştır, istikrarsız seçmen davranışının etkilenmesinde ulusal gücü bölgesel güç takip etmiştir. Parti sisteminin uçuculuk üstündeki etkisi hakkındaki, çalışma sistemdeki parti sayısından ziyade parti sayısında seçimden seçime yaşanan değişikliklerin daha önemli olduğunu göstermiş ve uçuculuğu çok daha iyi açıklamıştır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tracing Volatility In Turkish Electoral Behavior: Persistent Instability or Emergent Equilibrium? by Ayşegül Aydın What is the course of partisanship in Turkey? Is the electorate loyal to its party preference in a previous election? Using the returns of all the multiparty period (1946- 1995) elections, the present study attempted to reveal the pattern of volatility, its movement in time and in different regions, the magnitude, course and periodization of the national, regional and local effects and the effect of the number of parties on the vote switcher. In the light of the brief literature review, it is hypothesized that intensity of volatility decreases with the aging of the party system. This is falsified for Turkey where the movement of partisanship shows no discernible trend but a random characteristic. The volatile behavior is observed to show different intensities and characteristics in different regions of Turkey. The Marmara, Aegean, Mediterranean and Black Sea regions experience similar and moderate volatility scores and moves toward an equilibrium point in the sense that there is predictability in the behavior given their similar behavior. The Southeast, East and Central Anatolian regions show higher volatility and no predictability of volatility on the basis of each other's ivbehavior. With the 1970s, the local effect begins to loose its importance and the nationalization of instability begins in Turkey. In the 1980s, idiosyncratic forces totally disappear from the political scene and the national effect takes the first place and is followed by the regional effect in molding the unstable voter behavior. The study of the effect of party system on the pattern of volatility has showed that rather than the simple number of parties, it is the change in the number of parties from election to election which is worthy of attention and is explanatory.