Güney Lykaonia ve Isauria bölgesi stelleri
Stelai from South Lycaonia and Isauria regions
  1. Tez No: 970907
  2. Yazar: BURAK BALDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Çalışmada toplam 153 adet stel tipolojilerine göre ana ve alt başlıklarda ele alınmıştır. Lykaonia ve Isauria Bölgelerinin coğrafi konumları, tarihi coğrafyaları; tarih boyunca yolların kesiştiği bir bölge olması dolayıyla yollar ve ulaşım konusu da işlendi. İkinci bölümde tüm stellerin bulunduğu yerleşim, ölçüler, malzeme ve tanımlamaları, yayın ve tarihleme bilgilerinin verildiği bölümdür. Çoğu yerel kireçtaşı malzemeden yapılmış olan steller üzerinde betimlenmiş olan figürler genellikle ayakta duran ve cepheden betimlenmiş olan erkek ve kadın figürleridir. Kadın figürlerinin Pudicitia tipinde yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmada ele alınan steller üzerinde betimlenmiş olan erkek figürleri tekli ya da çoklu gruplar halinde işlenmişlerdir. Steller üzerindeki ayakta duran erkek figürlerinin büyük bir bölümü, Palliatus tipindedir. Sekiz stel üzerinde piyade betimlenmiştir. Süvari betimlemeli olanlar özellikle Isauria Bölgesi'nde yaygındır. Genellikle stellerde betimlenen çocuk figürlerinin hizmetkarlar olarak yorumlandığı bilinmektedir. Bölgenin ekonomik durumuna bakıldığında bu figürlerin hizmetkar olarak yorumlanmaması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. İkonografi başlığı altında kadın, erkek, çocuk, büst, mitolojik figürler, hayvan figürleri, motifler, araç gereçler, eşyalar ve meslek belirten figürler detaylı olarak incelenmiş ve steller İS 2. yüzyılın ilk yarısı – İS 5. yüzyılın ilk yarısı arasına tarihlenmiştir ve adı bilinen heykeltraşlara iki yeni isim daha eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines a total of 153 funerary stelae, classified under primary and secondary typological categories, providing an exploration of the geographical locations and historical topography of the Lycaonia and Isauria regions, with particular emphasis on roads and transportation networks, given the regions' historical role as a crossroads throughout antiquity. The second section presents detailed information regarding the find-spots of the stelae, their dimensions, materials, descriptions, associated publications, and chronological assessments. The stelae, predominantly crafted from local limestone, commonly feature depictions of male and female figures, rendered standing and frontally posed. It has been identified that the female figures predominantly conform to the Pudicitia type. The male figures represented on the stelae appear either individually or in groups, with the majority of standing male figures conforming to the Palliatus type. Eight stelae feature infantry figures, while representations of cavalrymen are notably more prevalent within the Isauria region. Child figures depicted on these stelae have traditionally been interpreted as servant attendants, however the analysis of the region's socio-economic conditions suggests that this interpretation may not be appropriate in all cases. Within the scope of the iconographic analysis, depictions of women, men, children, busts, mythological figures, animals, decorative motifs, tools, personal objects, and figures indicative of specific professions are examined in detail. Based on stylistic and epigraphic evidence, the stelae have been dated from the first half of the 2nd century AD to the first half of the 5th century AD. Additionally, two previously unknown sculptors' names have been identified and added to the corpus of known artisans active in the region.