Transient thermal modelling of a greenhouse with evapotranspiration effects
Buharlaşma terleme etkilerine sahip bir seranın zamana bağlı modellenmesi
  1. Tez No: 970931
  2. Yazar: NEZİR YAĞIZ ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF EZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin artan etkileriyle birlikte, geleneksel tarımsal gıda üretimi de olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle, seracılıkta tarımsal gıda üretimi geleneksel yöntemlere tercih edilmektedir. Serada gıda üretiminin verimli bir şekilde yapılabilmesi için, sera iç ortam havasının bitki gelişimi ve gıda üretimi için uygunluğu verimi doğrudan etkilemektedir. Sera iç ortam havasının iklim koşullarından kolayca etkilenmesi, seralar için uygun iklimlendirme sistemi seçimini karmaşık hale getirmektedir. Bu tez çalışması, bitki büyümesi ve buharlaşma-terleme etkilerini içeren geçici bir sera termal modelinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Geliştirilen sera termal modeli, bitki büyümesini ve bitki ile sera iç ortam havası arasındaki nem transferini içermesiyle literatürdeki modellerden ayrılmaktadır. Ayrıca, geliştirilen sera modeli, literatürde yaygın olarak kullanılan bir geçici sistem simülasyon aracı olan TRNSYS programına entegre edilmiştir. Bu entegrasyon sayesinde, güneş enerjisi destekli iklimlendirme sistemlerinin performansı ve sera iç ortam havasının kalitesi farklı şehirler için analiz edilmiştir. İlk olarak, İzmir (Türkiye) ve Doha (Katar)'da bulunan seraların ve entegre ısı pompalarının performansları analiz edilmiştir. Isı pompalarının kapasiteleri sırasıyla 22.85 kW ve 25.79 kW olarak belirlenmiştir. Ardından, Valensiya (İspanya), Tunus (Tunus), Kazablanka (Fas) ve İzmir (Türkiye)'de bulunan seralarda fotovoltaik entegre ısı pompası sistemlerinin performansı ve sera iç ortam hava kalitesi analiz edilmiştir. Toplam enerji tüketimleri sırasıyla 697.400,00 kWh, 684.110,00 kWh, 690.505,00 kWh ve 723.980,00 kWh olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing effects of global warming and climate change, conventional agricultural food production is also affected. Therefore, greenhouse agricultural food production is preferred over conventional methods. In order for food production to be carried out efficiently in greenhouses, the suitability of greenhouse indoor air for plant growth and food production directly affects yield. Since the greenhouse indoor air is easily affected by the climate conditions, it makes the selection of the appropriate air conditioning system for greenhouses complicated. This thesis study focuses on the development of a transient greenhouse thermal model with plant growth and evapotranspiration effects. The developed greenhouse thermal model differs from those in the literature by incorporating plant growth and humidity transfer between the plant and the greenhouse indoor air. In addition, the developed greenhouse model was integrated into the TRNSYS program, which is a widely used transient system simulation tool in literature, and the performance of solar energy aided air conditioning systems and the quality of the greenhouse indoor air were analyzed for different cities. First, the performance of greenhouses and integrated heat pumps located in Izmir, Türkiye and Doha, Qatar were analyzed. The capacities of heat pumps are determined 22.85 kW and 25.79 kW, respectively. Then, the performance of photovoltaic integrated heat pump systems and greenhouse indoor air quality were analyzed in greenhouses located in Valencia (Spain), Tunis (Tunisia), Casablanca (Morocco), and Izmir (Turkiye). The total energy consumptions are determined as 697,400.00 kWh, 684,110.00 kWh, 690,505.00 and 723,980.00 kWh, respectively.