Hatay ilinde pamuk çeşitleri üzerinde pamuk bitki tahtakuruları, Lygus Spp. (Hemıptera: Mırıdae)'nin popülasyon yoğunluğunun bitkinin fenolojik dönemlerine göre belirlenmesi
Determination of the population density of cotton plant bugs Lygus Spp. (Hemiptera: Miridae) on cotton varieties at different phenological stages in Hatay province
  1. Tez No: 970951
  2. Yazar: BATUHAN UZGAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2023 ve 2024 yıllarında Hatay ilinin farklı ilçelerinde pamuk tarlalarında yürütülen arazi örneklemeleriyle Lygus spp. popülasyon yoğunluğunun zamansal değişimini, bölgesel farklılıklarını ve pamuk çeşitlerine göre dağılımını ortaya koymayı amaçlamaktadır. 2023 yılında Antakya, Reyhanlı ve Altınözü ilçelerinde toplam dokuz pamuk tarlasında atrap yöntemiyle gerçekleştirilen örneklemelerde 1.315 adet Lygus ergin ve nimf bireyi tespit edilmiştir. Bu yılın verileri, popülasyon yoğunluğunun dalgalı bir seyir izlediğini ve belirgin bir artış trendi göstermediğini ortaya koymuştur. En yüksek popülasyon yoğunluğu 24 Temmuz tarihinde kaydedilmiş, ilçeler arasında Antakya erken dönemde, Reyhanlı geç dönemde zirve yaparken, Altınözü daha düşük ve dengeli yoğunluk sergilemiştir. Çeşitler açısından ise MAY455 erken, ARMADA geç dönemde yüksek yoğunluk göstermiş, BA1010 ise daha istikrarlı ve düşük seyretmiştir. 2024 yılında Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Kumlu ve Altınözü ilçelerinde yer alan elli farklı pamuk tarlasında yapılan örneklemeler sonucunda 7.304 birey tespit edilmiştir. Bu yılın bulguları, 2023 yılına kıyasla daha düzenli bir artış trendi ortaya koymuş, popülasyon özellikle Temmuz ortalarından itibaren yükselmiş ve Ağustos ayında zirveye ulaşmıştır. Antakya ve Altınözü'nde düzenli bir artış izlenirken, Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu'da dalgalı seyirler gözlenmiştir. Çeşit bazında BA911 ve ARMADA en yüksek popülasyon yoğunluklarını göstermiş, BA1010 düzenli artışla öne çıkarken, MAY455 daha düşük seviyelerde kalmıştır. Sonuçlar, Lygus spp. popülasyon yoğunluğunun pamuk bitkisinin fenolojik gelişim dönemleriyle, özellikle generatif evrede güçlü bir ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, zararlı ile mücadelede doğru zamanlamanın belirlenmesi ve entegre zararlı yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemli bir bilimsel veri kaynağı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the temporal dynamics, regional variations, and varietal differences in the population density of Lygus spp. in cotton fields of Hatay Province during 2023 and 2024. In 2023, a total of 1,315 adult and nymph individuals were recorded using the sweep-net method across nine cotton fields in Antakya, Reyhanlı, and Altınözü districts. The results indicated a fluctuating population pattern without a clear upward trend. The highest density was recorded on July 24. Among the districts, Antakya showed an early peak, Reyhanlı reached its maximum density later, while Altınözü maintained lower and more stable populations. In terms of varieties, MAY455 peaked earlier, ARMADA reached maximum values at a later stage, and BA1010 exhibited relatively lower and more stable densities. In 2024, a broader sampling effort was carried out across fifty cotton fields in Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Kumlu, and Altınözü, yielding a total of 7,304 individuals. Compared to 2023, population dynamics in 2024 displayed a more consistent upward trend, with densities rising from mid-July and peaking in August. Regular increases were observed in Antakya and Altınözü, while fluctuating patterns were recorded in Reyhanlı, Kırıkhan, and Kumlu. Among the varieties, BA911 and ARMADA exhibited the highest densities, BA1010 showed a steady increase, while MAY455 remained relatively lower. Findings demonstrated a strong association between Lygus spp. population dynamics and the phenological development of cotton, particularly during the generative stages. These results provide valuable insights for optimizing the timing of control measures and for developing integrated pest management strategies.