Sıçanlarda venöz iskemiye uğratılanfleplerin yaşayabilirliğinde lokaladrenalin uygulamasının rolü
The role of local adrenaline application in the survivalof the venous flaps in rat models
- Tez No: 970952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERDAN SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Plastik cerrahinin uğraş alanlarından biri; doku defektlerinin onarılmasıdır. Defektlerin onarımı rekonstrüksiyon basamaklarına uygun olarak planlanmakta ve flepler sıklıkta kullanılmaktadır. Flep operasyonları sonrası çeşitli faktörlerden dolayı kayıplar oluşabilmektedir. Bunlar arasında en sık görüleni vasküler problemlerdir. Venöz problemlerin daha sık gözlenmesi ve oluşan hasarın daha ağır olması sebebi ile sıçan inferior epigastik ada flebinde venöz iskemi modeli oluşturularak adrenalinin oluşan iskemik hasarı önlemede ve flep sağ kalımında etkisi değerlendirilmiştir.Çalışmada 12 adet Sprague Dawley tipi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele dörder adet seçilerek A,B,C şeklinde gruplara ayrıldı. Her sıçanda flep ortadan ikiye ayrılarak 24 adet flep oluşturuldu. Sham. kontrol ve adrenalin uygulaması yapılan gruplar olacak şekilde 3 grup ve her grupta 8 flep elde edildi. Sıçanlarda sol inferior epigastrik ada flebi hazırlandıktan sonra loop büyütme yardımıyla pedikülde epigastrik ven bulundu ve kontrol grubunda venöz yapı 10-0 nylon sütur ile bağlandı. Venöz iskemi modeli oluşturuldu. Sham grubunda sadece cerrahi insizyon ve flep elevasyonu yapıldı. Deney gurubuna ise postop 0, 1 ve 2. Gün olacak şekilde 1 mg/kg/gün dozundan intradermal adrenalin uygulaması yapıldı. Tüm gün flepler görüntülendi ve yaşayan alanları makroskopik incelendi. 7. Günün sonunda sonlandırma uygulanarak histopatolojik değerlendirme amaçlı örnekler alındı ve makroskopik değerlendirme uygulandı. Makroskopik inceleme flep yaşayan alanı/flep total alanı şeklinde yapıldı. Ortalama değerler hesaplandığında, sham gurubunda flep yaşayan alanı yüzde 100, kontrol grubunda flep yaşayan alanı yüzde 54, deney grubunda flep yaşayan alanı yüzde 24 olarak bulundu. Venöz iskemi üzerinden flep sağ kalımında adrenalinin etkisini değerlendirdiğimiz bu çalışmamızda deneklerden alınan biyopsiler postoperatif 7. gün incelendiğinde lokal adrenalin uygulamasının flep yaşayan alanını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalttığı; fakat postoperatif ilk 3 gün yapılan makroskopik incelemelerde neovaskülarizasyon gelişene kadar adrenalin uygulamasının flep yaşayabilirliğine olumlu yönde etki edebileceği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
One of the fields of plastic surgery; repairing of tissue defects. Repairing of defects is planned in accordance with the reconstruction steps and flaps are used frequently. After flap operations, losses may occur due to various factors. The most common among these are vascular problems. Since venous problems are observed more frequently and the damage is more severe, a venous ischemia model was created in the rat inferior epigastic island flap, and the effect of adrenaline on preventing ischemic damage and on flap survival was evaluated. 12 Sprague Dawley type male rats were used in the study. Rats were randomly selected and divided into groups as A, B, C. In each rat, the flap was divided into two, and 24 flaps were created. Three groups were obtained as sham, control and group that adrenaline applied; 8 flaps were obtained in each group. After the left inferior epigastric island flap was prepared in rats, the epigastric vein was found in the pedicle with the help of loop magnification, and the venous structure was tied with 10-0 nylon sutures in the control group. A venous ischemia model was created. In the sham group, only surgical incision and flap elevation were performed. On the other hand, intradermal adrenaline at a dose of 1 mg/kg/day was applied to the experimental group on the postoperative 0, 1 and 2 days. All day flaps were visualized and living areas were macroscopically examined. At the end of the 7th day, termination was applied and samples were taken for histopathological evaluation and macroscopic evaluation was performed.Macroscopic examination was performed as flap living area/flap total area. When the mean values were calculated, it was found that the area with flaps in the sham group was 100 percent, the flap area in the control group was 54 percent, and the flap area in the experimental group was 24 percent.In this study, in which we evaluated the effect of adrenaline on flap survival over venous ischemia, when the biopsies taken from the subjects were examined on the 7th postoperative day, it was observed that local adrenaline application statistically significantly reduced the flap living area; However, in the macroscopic examinations performed in the first 3 days postoperatively, we concluded that adrenaline application may have a positive effect on flap viability until neovascularization develops.