İtalya moda markalarında triko kumaş üretiminde tasarım aracı olarak iplik
The use of yarn as a design tool in the knittedfabric production of italian fashion brands
  1. Tez No: 970956
  2. Yazar: DUYGU EDA SEMERCİOĞLU ARPAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BİRET TAVMAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
Özet
İtalya'da triko kumaş üretiminde kullanılan iplik türleri, tarihsel gelişim süreci, teknik özellikler, estetik etkiler ve marka tercihlerinin bütüncül bir çerçevede incelenmesi, tekstil endüstrisinin yapısını ve geleceğini anlamada kritik bir öneme sahiptir. Araştırmanın temel amacı, iplik hammaddelerinin ve üretim teknolojilerinin triko kumaşın performansına, estetik değerine ve sürdürülebilirlik boyutuna olan etkilerini ortaya koymaktır. Birinci bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiş; triko kumaşların tekstil endüstrisindeki yeri ve stratejik önemi değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, örmenin tanımı, tarihçesi, sınıflandırılması ve üretim teknolojileri ayrıntılı biçimde incelenmiş; İtalya'da tekstil ve örme sektörünün tarihsel gelişimi, kullanılan makineler, bitim işlemleri, sürdürülebilir teknolojiler ve ekolojik standartlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, trikonun tarihsel gelişimi, Antik Dönem'den 20. yüzyıla uzanan süreçte kültürel ve teknik dönüşümler ile sosyoekonomik etkiler çerçevesinde analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde, triko kumaşlarda ipliklerin psikolojik ve estetik etkileri değerlendirilmiş; renk, doku ve motif gibi unsurların duygusal algı ve marka imajı üzerindeki etkisi, İtalyan markalarının tasarım anlayışlarıyla ilişkilendirilmiştir. Beşinci bölümde, doğal, sentetik, yarı sentetik ve biyobazlı iplik türleri; hammaddeler, üretim teknikleri, sürdürülebilirlik yaklaşımları ve inovatif iplik çeşitleri çerçevesinde incelenmiştir. Altıncı bölümde, seçili İtalyan lüks moda markalarının iplik tercihleri ve bu tercihlerde kalite, estetik, fonksiyonellik ve marka kimliği arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde, iplik türlerinin triko kumaş üretimindeki sektörel ve kültürel önemi, sürdürülebilirlik potansiyeli ve gelecekteki gelişim alanları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study of yarn types used in knitted fabric production in Italy encompassing historical development, technical characteristics, aesthetic influences, and brand preferences holds significant value in understanding the structure and future trajectory of the textile industry. The primary aim of the research is to reveal the impact of yarn raw materials and production technologies on the performance, aesthetic value, and sustainability dimension of knitted fabrics. The first chapter outlines the purpose, scope, and methodology of the research, assessing the position and strategic significance of knitted fabrics within the textile industry. The second chapter provides a detailed examination of the definition, history, classification, and production technologies of knitting; the historical development of Italy's textile and knitting sectors; machinery; finishing processes; sustainable technologies; and ecological standards. The third chapter analyzes the historical evolution of knitwear from the Ancient Period to the 20th century, focusing on cultural and technical transformations and their socioeconomic implications. The fourth chapter evaluates the psychological and aesthetic effects of yarns in knitted fabrics, relating the influence of color, texture, and motifs on emotional perception and brand image to the design philosophies of Italian brands. The fifth chapter examines natural, synthetic, semi-synthetic, and bio-based yarn types in the context of raw materials, production techniques, sustainability approaches, and innovative yarn varieties. The sixth chapter explores the yarn preferences of selected Italian luxury fashion brands, analyzing the relationship between quality, aesthetics, functionality, and brand identity. The conclusion discusses the industrial and cultural significance of yarn types in knitted fabric production, their sustainability potential, and possible future development areas