Mikrobiyolojik yöntemlerle iyileştirilen kumlu zeminlerin dinamik ve mühendislik özelliklerinin deneysel yöntemlerle belirlenmesi
Experimental determination of the dynamic and engineering properties of sandy soils improved by microbiological methods
  1. Tez No: 970955
  2. Yazar: ZEHRA ERTOSUN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE BANU İKİZLER, DOÇ. DR. ABDÜLHAKİM ZEYBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Mikrobiyal Kaynaklı Kalsiyum Karbonat Çökelimi (MICP) yönteminin mühendislik uygulamalarındaki etkinliğini artırmaya yönelik kapsamlı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, üç farklı kum türünün fiziksel özellikleri analiz edilmiş; ardından Sporosarcina pasteurii bakteri suşu aktif hale getirilerek, zeminlere bakteri solüsyonu şeklinde uygulanmıştır. Zemin iyileştirme sürecinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla serbest basınç dayanımı, direkt kesme kutusu deneyleri, kalsiyum karbonat yüzdesi tayini, rezonant kolon deneyleri ile SEM ve EDX analizleri gerçekleştirilmiştir. İyileştirme sürecinde, tane boyutu dağılımı, rölatif sıkılık, iyileştirme süresi, solüsyondaki kalsiyum klorür ve üre molariteleri, akış hızı, bakteri yoğunluğu ve farklı kimyasal bileşimlerin etkileri incelenmiştir. Rezonant kolon deneyleri ile MICP uygulaması sonrası zeminlerin dinamik özellikleri belirlenmiş; SEM ve EDX analizleri ile de kalsit çökelimi, yüzey morfolojisi ve mineral yapısı detaylı olarak ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçları, MICP uygulaması sonucunda, üç farklı kum tipinde hem statik hem de dinamik zemin parametrelerinde anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Bu bulgular, mikrobiyolojik iyileştirmenin zeminlerin mühendislik performansını artırmada etkili ve çevre dostu bir yöntem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a comprehensive study was conducted to enhance the effectiveness of the Microbially Induced Calcium Carbonate Precipitation (MICP) method in engineering applications. The physical properties of three different types of sand were analyzed; subsequently, the Sporosarcina pasteurii bacterial strain was activated and applied to the soils in the form of a bacterial solution. UCS tests, direct shear box tests, calcium carbonate content determination, resonant column tests, and SEM and EDX analyses were performed. During the soil improvement process, the effects of particle size distribution, relative density, curing time, calcium chloride and urea molarities in the solution, flow rate, bacterial density, and different chemical compositions were investigated. The dynamic properties of the soils after MICP application were determined through resonant column tests, while the calcite precipitation, surface morphology, and mineral structure were determined using SEM and EDX analyses. The research results revealed that, following MICP application, significant improvements were observed in both static and dynamic soil parameters across the three different sand types. These findings show that microbiological improvement can be an effective and eco-friendly method for enhancing the engineering performance of soils.