Bir medikal firmanın web tasarımına bakarak kullanıcıların göz hareketlerinin incelenmesi
Analyzing the eye movements of users by looking at the web design of a medical company
  1. Tez No: 970962
  2. Yazar: ELİF EZGİ TUHTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMEND ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Reklamcılık, Neurology, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bir medikal firmasının web tasarımına bakarak kullanıcıların göz hareketlerinin incelenmesini içermektedir. Medikal firmaların web tasarımlarında nöropazarlama yöntemlerinin etki ve uygulama alanlarını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Nöropazarlama, tüketici davranışlarını ve karar verme süreçlerini daha iyi anlamak amacıyla nörobilim tekniklerini pazarlama alanına entegre eder. Medikal sektöründe, yoğun rekabetin olduğu ve müşteri taleplerinin sürekli değiştiği bir ortamda, nöropazarlama stratejileri, işletmelere önemli faydalar sağlamaktadır. Pazarlama stratejileri oluşturmak için yeni bir paradigma nöropazarlama tarafından sağlanmaktadır. Nöropazarlama tüm tüketici tepkilerini incelerken, standart pazarlama stratejileri daha çok bilinçli olanlara yoğunlaşmaktadır. Bu, medikal firmalarının müşterilerinin zevklerini ve duygusal tepkilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Gelişen teknoloji ile birlikte nöropazarlama alanında da pek çok yenilik ortaya çıkmış ve deneysel çalışmalarda kullanılan yazılımlar ve donanımlara dönüşmüştür. Yapılan deneysel çalışmada, medikal firmanın web sayfası katılımcılara gösterilerek göz izleme tekniği kullanılarak matlab programında göz izleme araç kutusu ile değerlendirilmiştir. Çalışan yetişkinler ve kamu görevlilerinden oluşan otuz gönüllü araştırma örneğini oluşturmaktadır. Katılımcılar herhangi bir tıbbi veya ruhsal sağlık sorunu yaşamadıklarını belirtmişlerdir. Deneyde matlab programı, toshiba hd kamera göz izleme aygıtı kullanılmış ve katılımcıların web sayfasına verdiği tepkiler kaydedilmiştir. Toplanan bilgiler, nöropazarlama tekniklerinin daha yüksek müşteri sadakati ve memnuniyeti seviyelerine nasıl katkıda bulunduğunu göstermektedir. Tüketici davranışı, en önemlisi dikkat süreleri ve web sayfasının görsel bileşenlerine verilen duygusal tepkiler olmak üzere çeşitli faktörlerden önemli ölçüde etkilendiği görülmüştür. Çalışmanın bulguları, nöropazarlama yaklaşımlarının medikal firmalarının pazarlama planlarının etkinliğini artırabileceğini ve müşterileriyle olan bağlarını güçlendirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes examining the eye movements of users by looking at thewebdesign of a medical company. It comprehensively examines the effects andapplication areas of neuromarketing methods in the web designs of medical companies. Neuromarketing integrates neuroscience techniques into the marketingfield in order to better understand consumer behavior and decision-making processes. In the medical sector, where there is intense competition and customer demands areconstantly changing, neuromarketing strategies provide significant benefitstobusinesses. A new paradigm for creating marketing strategies is providedbyneuromarketing. While neuromarketing examines all consumer reactions, standardmarketing strategies focus more on the conscious ones. This helps medical companies to better understand the tastes and emotional reactions of their customers. With the developing technology, many innovations have emerged in the fieldofneuromarketing and have turned into software and hardware used in experimental studies. In the experimental study, the medical company's web page was showntothe participants and evaluated with the eye tracking toolbox in the matlab programusing the eye tracking technique. Thirty volunteers consisting of working adults andpublic officials constitute the research sample. Participants indicated that theydidnot have any medical or mental health problems. The experiment used the matlabprogram, toshiba hd camera eye-tracking device, and recorded participants'responses to the web page. The information gathered shows howneuromarketingtechniques contribute to higher levels of customer loyalty and satisfaction. Consumerbehavior is significantly affected by a variety of factors, most notably attentionspansand emotional responses to visual elements of the web page. The findings of thestudy suggest that neuromarketing approaches can increase the effectivenessofmedical firms' marketing plans and strengthen their bond with their customers.