Üniversite hastanelerinde satın alma sorumlularının medikal ürünler satın alma yönetiminde kalite güvencesi konusundaki görüşleri
- Tez No: 48916
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÎV ÖZET Bu araştırma içeriğinde, 24 üniversite Hastanesi yönetici sinin % 51.2 (64) oranında katılımıyla, satın alma yönetimi- sorunları ve kalite güvencesi çalışmalarına ilişkin anket yöntemiyle elde edilen bulgular sunulmuştur. Satın alma servisinin öncelikli çalışma alanının satın alma politikalarını belirlemek olduğu, medikal ürünlerin satın alınmasında şikayetlerin en çok niteliksiz ürünlerin satın alınmasından kaynaklandığı,medikal ürünlerin kullanımında şikayetlerin daha çok hemşirelerden geldiği saptandı. Yöneticilerin % 71,9'u satın alma mevzuatının yetersiz olduğunu belirtmiş tir. Aynı zamanda satın alma hizmeti verilmesinde mevzuatın yetersizliği en önemli sorun olarak görülmektedir.üniversite hastanelerinin % 70.3'ünde satın alma yönetim fonksiyonlarına göre satın alma hizmeti verilmediği, % 79, 2 'sinde malzeme tüketimine yönelik otokontrol sistemi olmadığı belirlenmiş tir. Firma seçim kriterlerinden en önemlisinin firmanın güvenilirliği olduğu, satın alma hizmetleri verimsizlik nedenlerinden en önemlisinin organizasyonel yapıdan kaynaklandığı saptandı.Hastanelerin % 61,7'sinde satın alma yönetim bilgi sistemi olmadığı, % 76,6'sında satın alma hizmetlerinde iletişimden kaynaklanan sorunlar olduğu bulundu. Yöneticilerin % 82,8'i satın alma hizmetlerinde kalite güvencesi uygulanmadığını, hastanelerin % 75 'inde medikal malzeme tüketim standartı % 79,1' inde satın alımlarda medikal malzeme standardizasyonu çalışması yapılmadığı saptandı.Satın alma yöne timinde kalite güvencesi, mali kaynakların verimli bir şekilde kullanılarak, kurumsal iletişimin geliştirilmesi, var olan performansı beklenen performansla karşılaştırılma gerektiği saptanmıştır.Satın alma hizmetlerinde, satın alma sistemi analiz edilerek kalite sorunları belrlenmeli, sorunların nedenleri veri analiz araçlarıyla analiz edilerek önleyici çalışmalar izlenmeli, sonucun ölçülerek kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda standartlar saptayarak satın alma kalite geliştirmesi çalışmaları yapılması gerçeği bulguarla doğrulanmıştır. Anahtar Kelimeler :Satın alma yönetimi, bilgi sistemleri, kalite güvencesi.
Özet (Çeviri)
This Study contains the inquiry result of purchasing managment problems and quality reliability studies with 51.2 % participation of 64 managers from 24 University Hospitals, it is seen that the primary duty of purchasing service is at the determination of purchasing policy. At the purchasing of medical equipments, lack of quality in the products leads to problems. ît is also found that nurses has some prob lems in the using of medical equipments 71.9 % of managers think that purchasing regulations are insufficient and most problems occur at purchasing service because of this reason. In 70.3 % of University Hospitals, purchasing management func tions are not used in purchasing services.lt is also determi ned that 79.2 % of these Universities don't have any oto-con- trol systems against stock consumption. The most important cri teria choosing a firm is its rel iabi 1 ity.The reason of unpro ductive purchasing service is the organizational structure 61.7 % of Universities don't have purchasing management in formation systems, and purchasing service problems occur beca use of these communication errors by 76.6 % of her results of the inquiry 82.8 % of managers don't consider about quali ty reliability at purchasing services. 75 % of Univirsities have not done a study for stock consumption standarts.At 79.1 % Universities, no medical stock standardization study has be en done in purchsaing.Qual ity reliability at purchasing mana gment can be obtained by u sing productively the financial sources and improving instutional rel at ions. Quality problems should be determined by analyzing the purchasing system. Rea sons of problems should be solved by data-analyzer machines equipments and results should be standardized with new stu dies in order to improve purchasing quality. Keywords s Purchasing Management, information Systems, Quality Reliability.