Göç hareketlerinde iklimin rolü: Asya ülkeleri için mekânsal panel veri analizi
The role of climate in migration movements: Spatial panel data analysis for Asian countries
  1. Tez No: 970973
  2. Yazar: NİSANUR ZEHİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN AKÇAGÜN NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, doğal afetler ve göç arasındaki ilişkinin önemi zamanla ivme kazanmıştır. Günümüzde göç ve iklim değişikliği dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardandır. İklim değişikliği göçü teşvik edebileceği veya engelleyebileceği için bunların birbiriyle bağlantılı olması beklenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, iklim olaylarının Asya ülkelerindeki göç üzerindeki etkilerini araştırmak ve göçün iklimdeki ani veya kademeli değişiklikler ile doğal afetlere karşı uyum ve hayatta kalma stratejisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaçla, çalışmada sıcaklık, yağış ve iklim değişikliğine bağlı doğal afetler gibi değişkenlerin göç üzerindeki doğrudan etkilerine odaklanılacaktır. Asya kıtası iki temel sebeple bu ilişkiyi incelemek için ilgi çekici bir bölgedir. Birincisi, dünyanın iklim değişikliğinden etkilenen en kalabalık bölgesidir. İkincisi, bölgedeki göçle ilgili çalışmalar ağırlıklı olarak ekonomik boyuta odaklanmakta, iklim değişikliğinin bu coğrafyadaki etkisi yeterince incelenmemiş görünmektedir. Mekânsal ekonometrik modellere dayanan bu çalışma, iklim kaynaklı göçün coğrafi bölgeler arasındaki değişken etkilerini ve zaman içindeki değişimlerini anlamak ve iklim değişikliğinin farklı bölgelerdeki göçü nasıl etkilediğini izlemeyi ve çeşitli coğrafi bölgeler arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, 2000-2021 dönemi boyunca Asya bölgesine ait 37 ülke için uygulanan mekânsal panel analizi aracılığıyla iklim ile göç arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Yıllık kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla, işsizlik, yaşam beklentisi, ortalama sıcaklık, ortalama yağış, sera gazı emisyonu, nüfus yoğunluğu, iklim değişikliğine bağlı ve bağlı olmayan afetlerin kullanıldığı geniş bir panel veri seti oluşturulmaktadır. Sıcaklık ve yağış gibi yavaş hareket eden değişkenler, iklim değişikliğinin uzun vadeli etkilerini ölçmek için kullanılırken, hava durumuna bağlı felaketler gibi ani olaylar, iklim değişikliğinin kısa vadeli etkilerini değerlendirmek için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of the relationship between climate change, natural disasters and migration has gained momentum over time. Today, migration and climate change are among the most important challenges facing the world. Since climate change can encourage or hinder migration, it is expected that they will be interconnected. The main purpose of this study is to investigate the effects of climate events on migration in Asian countries and to reveal whether migration is an adaptation and survival strategy against sudden or gradual changes in climate and natural disasters. For this purpose, the study will focus on the direct effects of variables such as temperature, precipitation and natural disasters due to climate change on migration. The Asian continent is an interesting region to examine this relationship for two main reasons. First, it is the most populous region in the world affected by climate change. Second, studies on migration in the region mainly focus on the economic dimension, and the impact of climate change in this geography seems to be insufficiently examined. This study, based on spatial econometric models, aims to understand the variable effects of climate-induced migration between geographical regions and its changes over time, to monitor how climate change affects migration in different regions and to evaluate the relationships between various geographical regions. In this context, the relationship between climate and migration is investigated through spatial panel analysis applied to 37 countries in the Asian region during the period 2000-2021. A large panel dataset is created using annual gross domestic product per capita, unemployment, life expectancy, average temperature, average precipitation, greenhouse gas emissions, population density, and disasters related to and not related to climate change. While slow-moving variables such as temperature and precipitation are used to measure the long-term effects of climate change, sudden events such as weather-related disasters are used to evaluate the short-term effects of climate change.