Çarpımsal diferansiyel denklemlerin ve çarpımsal integral denklemlerin çarpımsal konvolüsyon ile çözülmesi
The multiplicative convolution solutions of multiplicative differential and multiplicative integral equations
  1. Tez No: 970972
  2. Yazar: MERVE KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YALMAN KOŞUNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde çarpımsal diferansiyel denklemlerin ve çarpımsal integral denklemlerin çarpımsal konvolüsyon ile çözülmesi incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde konuyla ilgili literatürden bahsedildi. İkinci bölümünde bu tezde kullanılacak olan çeşitli tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümünde ilk olarak çarpımsal diferansiyel denklem, çarpımsal integral denklem tanımları, özellikleri verildi. Bu denklemlere uygulanacak olan çarpımsal Laplace ve çarpımsal konvolüsyon tanımları, özellikleri verildi. Ek olarak çarpımsal Laplace dönüşümünü çarpımsal diferansiyel denklemlere uygulamasına da yer verildi. Dördüncü bölümde ilk olarak çarpımsal konvolüsyonu çarpımsal diferansiyel denklemlere uygulamasını ispatlayarak uygulamalar yapıldı. Ek olarak çarpımsal Laplace dönüşümünü ve çarpımsal konvolüsyonu çarpımsal integral denklemlere uygulamasını ispatlayarak uygulamalar yapıldı. Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis multiplicative differential and multiplicative integral equations are studied with multiplicative Laplace and multiplicative convolution theorem. Thesis is structured into five chapters; first chapter mentioned about literature. In the second chapter the necessary definitions and theorems are explained for thesis. In the third chapter multiplicative differential and multiplicative integral equations definitions and properties are explained and multiplicative Laplace and multiplicative convolution definitions are investigated. Furthermore the multiplicative Laplace transformation for multiplicative differential equations are explained. In the fourth chapter the multiplicative convolution method is applied to the multiplicative differential equations, in addition the multiplicative Laplace and multiplicative convolution method is developed for multiplicative integral equations and they are demonsrated with examples. In the fifth chapter the results are given.