Sıcak iklim bölgelerinde kinetik gölgeleme elemanlarının tasarım süreçlerine dair kılavuz
Guide to design processes of kinetic shading elements in hot climate regions
- Tez No: 971002
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, mimarların iklim değişikliği ve enerji krizi gibi çevresel zorluklara yanıt verme konusundaki artan sorumluluğunu; özellikle sıcak iklimlerde, binalardaki soğutma enerjisine olan taleplerini azaltmak için etkili bir çözüm olarak kinetik gölgeleme elemanlarına odaklanarak, sürdürülebilir tasarım stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. Bu elemanlar, statik veya geleneksel hareketli gölgeleme elemanlarına göre önemli avantajlar sunarak çevresel koşullara dinamik olarak uyum sağlamaktadır. Kinetik gölgeleme elemanları tasarlamanın, tasarıma dahil olan birçok değişken nedeniyle karmaşıklığı, bir problem olarak görülmüştür. Bunu ele almak için tez, tasarım sürecini kolaylaştırarak yapılandıran, karşılaştırmalı analiz yöntemiyle, yol haritası niteliğinde bir kılavuz sunmaktadır. Bu kılavuz, çeşitli çalışmaları sentezleyerek ve çalışmaların yöntemlerini hedeflenen performans sonuçlarına göre sınıflandırarak, geliştirilmiştir. Tasarımcılara adım adım rehberlik ederek tasarım değişkenlerini etkili bir şekilde yönetmelerine ve daha verimli tasarım oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Önerilen çerçeve, gelişmiş teknik bilgiye sahip olmayan tasarımcıları bile destekleyerek, kinetik gölgeleme tasarımını daha erişilebilir hale getirmektedir. Ayrıca, teknolojik gelişmeleri ve gelişen araştırmaları içeren güncellemelere de olanak tanımaktadır. Bu çalışma, gelecekteki yapı kabuklarının, enerji verimli, iklime duyarlı ve sürdürülebilir bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olmak için kinetik gölgeleme elemanlarının tasarımını içeren bu kılavuzu bir araç olarak sunmaktadır. Böylelikle, artan küresel sıcaklıklara yanıt olarak; mimarlar kinetik gölgeleme elemanları tasarımı ile binaların soğutmaya olan ihtiyacını azaltarak sürdürülebilir çevreye katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis highlights the increasing responsibility of architects to respond to environmental challenges such as climate change and the energy crisis, highlighting the importance of sustainable design strategies by focusing on kinetic shading elements as an effective solution to reduce cooling energy demands in buildings, particularly in hot climates. These elements dynamically adapt to environmental conditions, offering significant advantages over static or traditional movable shading elements. The complexity of designing kinetic shading elements, due to the many variables involved, was recognized as a challenge. To address this, the thesis presents a roadmap guide, using comparative analysis, that simplifies and structures the design process. This guide was developed by synthesizing various studies and classifying their methods according to their intended performance outcomes. It provides step-by-step guidance to designers, helping them effectively manage design variables and create more efficient designs. The proposed framework supports even designers without advanced technical knowledge, making kinetic shading design more accessible. It also allows for updates incorporating technological advancements and evolving research. This study presents this guide, which includes kinetic shading design, as a tool to help create energy-efficient, climate-responsive, and sustainable future building envelopes. Thus, in response to rising global temperatures, architects can contribute to a sustainable environment by reducing the cooling needs of buildings through kinetic shading design.