Silivri (İstanbul) ilçesinde yayılışı olan tarım zararlısı caelifera (orthoptera) türlerinin araştırılması
A study on agricultural pest caelifera (orthoptera) speci̇es wi̇despread in Silivri (İstanbul) district
- Tez No: 971003
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'un Silivri ilçesinde yer alan doğal ve tarım alanlarında yayılım gösteren çekirge türlerinin (Orthoptera: Caelifera) biyoçeşitliliğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında beş farklı doğal alan (DA-1–DA-5) ve beş farklı tarım alanı (TA-1–TA-5) olmak üzere toplam on alanda, her biri iki kez örneklenerek toplam 300 birey toplanmıştır. Standart 50 atrap atma tekniği ile gerçekleştirilen örneklemeler, çekirgelerin ekolojik dağılımını değerlendirmek açısından güçlü bir veri seti oluşturmuştur. Çalışma boyunca 14 türe ait veriler toplanmış; en baskın tür olarak Calliptamus italicus italicus belirlenmiştir. Bu tür hem doğal hem de tarım alanlarında yüksek yoğunluk göstermiş; özellikle habitatların kesişim bölgelerinde artan sayılarla dikkat çekmiştir. Türlerin dağılımı, habitat tipi, mevsimsel özellikler ve bitki örtüsü ile doğrudan ilişkilendirilmiştir. Örneğin, Duroniella fracta ve Aiolopus simulatrix gibi türlerin geniş habitat toleransları, bu türlerin tarım sınırlarında da varlıklarını sürdürebilmelerine olanak tanımaktadır. Veriler üzerinden yapılan istatistiksel analizlerde Shannon-Wiener ve Simpson çeşitlilik indeksleri, doğal alanların hem tür zenginliği hem de birey dağılım dengesi bakımından daha çeşitli ve sağlıklı ekosistemler barındırdığını işaret etmiştir. Ayrıca, PCA (Principal Component Analysis) ve Bray-Curtis hiyerarşik kümeleme analizleri, habitat tipine göre tür kompozisyonlarının anlamlı düzeyde farklılaştığını göstermiştir. Doğal alanlar daha homojen tür yapılarına sahipken, tarım alanları ise çevresel baskılar nedeniyle daha heterojen yapı sergilemiştir. Elde edilen sonuçlar, tarım uygulamalarının biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerini net bir biçimde ortaya koymakta ve doğal habitatların korunmasının ekosistem dengesi açısından taşıdığı önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the biodiversity of grasshopper species (Orthoptera: Caelifera) distributed across natural and agricultural habitats in the Silivri district of Istanbul. The research was conducted in ten distinct sampling sites, comprising five natural (DA-1 to DA-5) and five agricultural (TA-1 to TA-5) areas. Each site was sampled twice using a standardized 50-sweep netting method, yielding a total of 300 individuals. This method ensured a robust and comparable dataset for evaluating ecological distributions.A total of 14 species were recorded, with Calliptamus italicus İth. identified as the most dominant species across both habitat types. This species exhibited high abundance, particularly in ecotonal zones where natural and agricultural landscapes converge. Species distribution patterns were found to be closely associated with habitat structure, seasonal variation, and vegetation complexity. Notably, taxa such as Duroniella fracta and Aiolopus simulatrix demonstrated broad habitat tolerance, maintaining populations even in agroecosystem margins.Statistical analyses using Shannon-Wiener and Simpson diversity indices indicated that natural areas harbored greater species richness and more balanced abundance distributions, reflecting healthier and more stable community structures. Moreover, multivariate analyses such as Principal Component Analysis (PCA) and Bray-Curtis hierarchical clustering revealed significant compositional dissimilarity between natural and agricultural habitats. While natural sites exhibited more homogeneous assemblages, agricultural sites were characterized by greater heterogeneity, likely due to anthropogenic disturbances and habitat fragmentation.The findings highlight the measurable impact of agricultural practices on insect biodiversity and underscore the ecological importance of conserving natural habitats within fragmented landscapes.