İnülinin tahinin fiziksel ve duyusal özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of inulin on the physical and sensory properties of tahini
- Tez No: 971114
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, susam tahinlerine %1.25–%10 oranlarında inülin eklenmesinin reolojik ve duyusal özelliklere etkisi incelenmiştir. Newtonyen olmayan akış davranışı gösteren tahinler, Herschel-Bulkley modeliyle değerlendirilmiş; eşik kayma gerilimi değerleri -800,9 – 1172 Pa olarak belirlenmiş ve inülin oranı arttıkça azalmış, akışkanlık ise artmıştır. Akma katsayısı (k) değerleri 0,5356 – 800.9 Pa·s n arasında değişmiş ve inülin oranına bağlı olarak akma katsayısı yükselmiştir. R² değerleri 0,9765–0,9871 aralığında bulunmuştur. Duyusal değerlendirmede, en fazla puanı %5 inülinli örnek alırken bunu %10 inülinli örnek takip etmiştir. Bu nedenle %5 inülin içeren tahinin üretimi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 1.25%–10% inulin addition to sesame tahini were investigated on the rheological and sensory properties. Tahinis exhibiting non- Newtonian flow behavior were evaluated using the Herschel-Bulkley model; threshold shear stress values were determined as -800.9–1172 Pa, decreasing with increasing inulin content, while fluidity increased. Flow coefficient (k) values ranged from 0.5356–800.9 Pa·s n , increasing the flow coefficient. R² values were found in the range of 0.9765–0.9871. In the sensory evaluation, panelists appreciated the tahini with 5% inulin the most, followed by the sample with 10% inulin. Therefore, the production of tahini containing 5% inulin is recommended.