İha ile bitki koruma ürünü uygulamaları: hizmet sağlayıcıların (müteahhitlerin) rolü, deneyimler, zorluklar ve geleceğe yönelik beklentiler
Plant protection practices with uavs: role of service providers (contractors), experiences, challenges and future prospects
- Tez No: 971115
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BEHİÇ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bitki koruma ürünlerinin uygulanması için insansız hava araçlarının (İHA) adaptasyonu, doğruluk, verimlilik ve ilaçlama maliyet etkinliği sunan dönüşüm yaratan bir teknoloji olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu çalışma anket uygulaması ile yürütülmüş olup, başta İHA ile bitki koruma ürünleri uygulamaları hizmet sağlayıcılarının (müteahhitlerin) olmak üzere kilit paydaşlardan detaylı bilgi alarak Türkiye'deki İHA ile ilaçlama hizmeti sektörünü kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Anket, hizmet sağlayıcılar hakkında genel bilgiler, İHA uygulamalarının nitelikleri, müşteri etkileşim stratejileri, operasyonel zorluklar, mali hususlar, eğitim ve destek, iş ve piyasa analizleri, müşteri geri bildirimleri ve memnuniyeti, gelecek planları ve mevzuat ve politika boyutları dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsamaktadır. Çalışmada, bu konu başlıkları incelenerek İHA ile ilaçlama hizmeti veren hizmet sağlayıcıların karşılaştığı temel zorlukların tespiti, pazar dinamiklerinin anlaşılması ve sektördeki potansiyel büyüme fırsatlarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Ayrıca mevcut düzenlemelerin etkinliğini ölçmek ve İHA ile bitki koruma ürünleri uygulama hizmetlerinin geliştirilmesini teşvik etmek için ihtiyaç duyulan potansiyel iyileştirmeler hakkında geri bildirimlerin toplanması amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen bilgiler, İHA ile bitki koruma ürünleri uygulamaları sektörüne yönelik stratejik bir vizyon geliştirilmesi için değerli bir yol haritası sunmaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre; paydaşlar, hizmet sağlayıcıların karşılaştığı sorunları anlayarak ve yenilik ile iyileştirme alanlarını saptayarak, tarımsal üretimde İHA teknolojisinin faydalarını en üst düzeye çıkaran bir ekosistem oluşturma yönünde katkıda bulunabilirler. Bu durum yalnızca tarımsal uygulamaların verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda Türkiye'nin tarım sektörünü daha modern hale getirme hedefine de katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The adoption of unmanned aerial vehicles (UAVs) for the application of crop protection products is emerging as a transformational technology offering accuracy, efficiency and cost-effectiveness. This study was conducted in the form of a questionnaire survey and aims to gain a comprehensive understanding of the UAV spraying sector in Turkey by obtaining detailed information from key stakeholders, particularly UAV spraying contractors. The survey covered a wide range of topics, including general information about contractors, characteristics of UAV applications, customer engagement strategies, operational challenges, financial considerations, training and support, business and market analyses, customer feedback and satisfaction, future plans, and regulatory and policy aspects. By analysing these topics, the study aims to identify the main challenges faced by subcontractors providing UAV spraying services, to understand market dynamics and to reveal potential growth opportunities in the sector. It also aims to measure the effectiveness of existing regulations and gather feedback on potential improvements needed to encourage the development of UAV spraying services. The information obtained from the study provides a valuable roadmap for developing a strategic vision for the UAV spraying sector. According to the findings of the study, stakeholders need to understand the realities faced by contractors, and to develop a strategic vision for the drone spraying sector.