Kutu oyunlarında artırılmış gerçeklik kullanımı üzerine bir araştırma ve yeni bir tasarım modeli
An investigation on the use of augmented reality in board games and a new design model
  1. Tez No: 971141
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Artırılmış gerçeklik, dijital içeriği gerçek dünya ortamına entegre ederek, kullanıcıların çevreleriyle etkileşim kurma biçimini dönüştüren bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Özellikle kutu oyunları gibi geleneksel sosyal platformlar, artırılmış gerçeklik teknolojisinin sunduğu yenilikçi deneyimlerle zenginleştirilme potansiyeli taşımaktadır. Dijital teknolojilerin yükselişi, geleneksel kutu oyunları ile dijital oyunlar arasında yeni etkileşim biçimleri yaratan hibrit oyunların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu hibrit oyunlar içinde artırılmış gerçeklik, fiziksel oyun deneyimini zenginleştirme potansiyeliyle öne çıkan bir teknoloji olarak dikkat çekmektedir. Artırılmış gerçekliğin kutu oyunlarına entegrasyonu, mevcut oyun deneyimlerini yenileme ve geliştirme adına değerli bir araştırma alanı sunmaktadır. Bu çalışma, artırılmış gerçekliğin kutu oyunlarındaki kullanımını araştırmayı ve bu alana yönelik yenilikçi bir tasarım önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, hibrit oyun tasarımı prensipleri incelenmiş ve artırılmış gerçekliğin bir kutu oyununa nasıl anlamlı bir katman olarak eklenebileceği araştırılmıştır. Tasarım alanındaki karmaşık ve geleceğe yönelik konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamak için Araştırma Tabanlı Tasarım metodolojisi benimsenmiştir. Araştırma, rekabetçi kaynak toplama ve set oluşturma mekaniklerine sahip, fantastik temalı hibrit bir kutu oyununun sıfırdan tasarlanması sürecini ele almaktadır. Bu tasarım süreci, artırılmış gerçekliğin oyuncu deneyimini, temel fiziksel oyundan rol çalmadan nasıl zenginleştirebileceğine dair pratik bir model ortaya koymayı hedefler. Çalışmanın sonuç bölümünde, artırılmış gerçekliğin kutu oyunlarındaki rolü tartışılmış ve bu alanda gelecekte çalışma yapacak tasarımcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is a technology that transforms the way users interact with their environment by integrating digital content into the real world environment. In particular, traditional social platforms such as board games have the potential to be enriched by the innovative experiences offered by augmented reality technology. The rise of digital technologies has led to the emergence of hybrid games that create new forms of interaction between traditional board games and digital games. Among these hybrid games, augmented reality stands out as a technology that stands out with its potential to enrich the physical game experience. The integration of augmented reality into board games offers a valuable research area for renewing and improving existing game experiences. This study aims to investigate the use of augmented reality in board games and present an innovative design proposal for this field. Within the scope of this study, hybrid game design principles were examined and research was conducted on how augmented reality could be meaningfully incorporated into a board game. Research through design methodology was adopted to ensure a better understanding of complex and future-oriented topics in the field of design. The research addresses the process of designing a hybrid board game with competitive resource gathering and set building mechanics and a fantasy theme from scratch. This design process aims to present a practical model of how augmented reality can enrich the player experience without detracting from the core physical game. In the conclusion section of the study, the role of augmented reality in board games is discussed, and recommendations are provided for designers who will conduct future work in this field.