İnternet üzerinden alışverişe yönelik tüketici tutumları ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişki
The relationship between consumer attitudes towards online shopping and customer satisfaction
- Tez No: 971145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAYAN BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, tüketicilerin internet üzerinden alışverişe yönelik niyet ve tutumlarını etkileyen faktörler ile müşteri memnuniyetinin bu ilişkilerdeki aracı rolü incelenmiştir. Araştırmada algılanan kurumsal değer, algılanan kullanım kolaylığı, öznel norm, algılanan haz, algılanan güven ve algılanan bilgi kalitesi gibi değişkenlerin, bireylerin niyet ve tutumları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Ayrıca, bu etkilerde müşteri memnuniyetinin anlamlı bir aracı rol oynayıp oynamadığı test edilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veriler Jamovi programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, ilgili değişkenlerin büyük çoğunluğunun bireylerin internet alışverişine yönelik niyet ve tutumlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür. Özellikle müşteri memnuniyetinin, kurumsal ve bireysel algılar ile tutum ve niyet arasındaki ilişkilerde anlamlı bir aracı değişken olduğu ortaya çıkmıştır. Elde edilen bu sonuçlar, dijital pazarlama stratejilerinin çok boyutlu bir yapıyı dikkate alarak tasarlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the factors affecting consumers' intentions and attitudes toward online shopping, as well as the mediating role of customer satisfaction in these relationships. The research analyzes the impact of perceived corporate value, perceived ease of use, subjective norms, perceived enjoyment, perceived trust, and perceived information quality on individuals' behavioral intentions and attitudes. In addition, it tests whether customer satisfaction plays a significant mediating role in these relationships. A quantitative research method was adopted, and the data were analyzed using the Jamovi software. According to the findings, the majority of the examined variables significantly influence consumers' attitudes and intentions toward online shopping. Notably, customer satisfaction emerged as a significant mediator between corporate/individual perceptions and consumers' behavioral tendencies. These findings suggest that digital marketing strategies should be developed with a multidimensional approach that takes into account both psychological and experiential consumer factors