Sığır perikardından elde edilen ekstraselüler matriksin kardiyak doku mühendisliği uygulamaları için deselülerizasyonu ve karakterizasyonu
Decellularization and characterization of bovine pericardium derived extracellular matrix for cardiac tissue engineering applications
  1. Tez No: 971188
  2. Yazar: AYŞENUR ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU MANSUROĞLU, DR. YÜKSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyoloji, Biyomühendislik, Biotechnology, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Uygun donör eksikliğine bağlı olarak organ/doku talebinin artması ve immün reddi ya da biyouyumluluk konusundaki sınırlamalar, hasarlı dokunun rejenerasyonu ve yeniden yapılanmasını mümkün kılan biyomimetik, anti-immünojenik ve fonksiyonel 3B organoidlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu çalışmanın amacı, kardiyak rejenerasyonu ve yeniden yapılanmayı desteklemek amacıyla, biyouyumlu, anti-immünojenik, dayanıklı ve biyomimetik mikroçevre bileşenleri içeren deselülerize sığır perikardından (dECM) oluşan bir biyomalzeme geliştirmektir. Sığır perikardının deselülerizasyon yöntemi; mekanik, fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılarak optimize edilmiştir. dECM'nin karakterizasyonu için hücresel kalıntıların uzaklaştırılmasını değerlendirmede hematoksilen-eozin boyası, proteoglikanları belirlemede safranin O boyası, kolajen için fast green boyası ve glikozaminoglikanlar için alcian blue boyaları kullanılmıştır. dECM, morfolojik olarak SEM görüntüleme ile, biyokimyasal olarak ise DNA, RNA ve GAG analizleriyle değerlendirilmiştir. Perikard yapısından immünojenik hücresel bileşenlerin uzaklaştırılması hedeflenirken, mekanik destek, yapısal bütünlük, esneklik ve hidrasyon sağlayan biyomimetik bileşenlerin korunması amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular, deselülerize sığır perikardının kardiyak doku mühendisliği için umut verici bir iskele materyali olma potansiyelini ortaya koymaktadır. dECM'nin yapısal ve moleküler karakterizasyonu, doğal ekstrasellüler matriksi taklit etme yeteneğini ve miyokardiyal doku onarımı için uygun bir rejeneratif uygulama adayı haline getirmektedir. Ayrıca bu karakterizasyon süreci, dECM bazlı biyomürekkeplerin geliştirilmesi için değerli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for organ/tissue due to the shortage of suitable donors, and the limitations of immune rejection or biocompatibility have led to the development of biomimetic, anti-immunogenic, functional 3D organoids that enable regeneration and reconstruction of damaged tissue. The aim of this study was to develop a biomaterial composed of decellularized bovine pericardium (dECM) which was biocompatible, anti-immunogenic, durable, and contains biomimetic microenvironment components to support cardiac regeneration and reconstruction. The decellularization method of bovine pericardium was optimized using mechanical, physical, and chemical methods. For characterization of the dECM, hematoxylin and eosin staining for cellular removal; safranin O staining for proteoglycans, fast green staining for collagen, and alcian blue staining for glycosaminoglycans were used to evaluate structural composition. dECM was morphologically analyzed with SEM imaging, and biochemically through DNA, RNA, and GAG analysis. While removing immunogenic cellular materials from the pericardial structure, the aim was to preserve biomimetic components, which provide mechanical support, structural integrity, elasticity, and hydration. The obtained findings revealed the potential of decellularized bovine pericardium as a promising scaffold material for cardiac tissue engineering. The comprehensive characterization of the dECM highlights its ability to mimic the native extracellular matrix, making it a suitable candidate for myocardial tissue repair as a regenerative application. Moreover, this characterization process provides a valuable foundation for the development of dECM-based bioinks.