Permanent pacemaker implantation after aortic valve implantation
Aort kapak implantasyonu sonrası kalıcı kalp pili implantasyonu
- Tez No: 971187
- Danışmanlar: DR. JEFFREY M. BANKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hadassah-Hebrew Unıversıty Medıcal Center
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Aort kapak hastalıkları, özellikle transkateter aort kapak implantasyonu (TAVI) yapılan hastalarda, iyi bilinen iletim bozukluklarıyla ilişkilidir. Bu iletim bozuklukları kalıcı kalp pili implantasyonunu (PPI) gerektirebilir ve görülme sıklığı kapak tipi, işlem tekniği ve hasta özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma, TAVI sonrası PPI sıklığını ve öngörücü faktörlerini değerlendirmeyi, ayrıca sol ventrikül fonksiyonu üzerindeki olası etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Eylül 2008 ile Mart 2011 tarihleri arasında ciddi semptomatik aort darlığı nedeniyle transfemoral TAVI uygulanan 60 hastadan oluşan retrospektif bir kohort analiz edilmiştir. Temel demografik, klinik, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik veriler toplanmış; birincil sonuç olarak işlemden sonraki 30 gün içinde PPI gereksinimi değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS sürüm 19.0 kullanılarak, tek değişkenli ve iki değişkenli karşılaştırmalarla yapılmıştır. Toplamda 60 hastanın 29'unda (%48,3) PPI gerekmiştir; bunların çoğuna TAVI'den sonraki ilk 72 saat içinde pil takılmıştır. En yaygın endikasyonlar tam atriyoventriküler blok ve semptomatik bradikardi olmuş, en sık iki odacıklı cihazlar kullanılmıştır. Yaş, cinsiyet, atriyal fibrilasyon, iskemik kalp hastalığı, mitral yetersizliği veya sol ventrikül disfonksiyonu gibi temel değişkenlerle PPI gereksinimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, TAVI uygulanan hastaların neredeyse yarısında PPI gerekmiştir; ancak güvenilir klinik öngörücüler tanımlanamamıştır. Bu bulgular, TAVI sonrası iletim bozukluklarının öngörülemez doğasını vurgulamakta ve risk sınıflamasını geliştirmek ile gereksiz cihaz implantasyonlarını azaltmak için anatomik ve işlemsel değişkenleri içeren gelecekteki çalışmalara duyulan gereksinimin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Conduction abnormalities are well-recognized complications following aortic valve replacement, particularly in the setting of trans catheter aortic valve implantation (TAVI). These disturbances may necessitate permanent pacemaker implantation (PPI), with reported incidences varying according to valve type, procedural technique, and individual patient characteristics. The present study aimed to evaluate the incidence and predictors of PPI after TAVI and to assess its potential impact on left ventricular function. A retrospective cohort of 60 patients who underwent trans femoral TAVI for severe symptomatic aortic stenosis between September 2008 and March 2011 was analyzed. Baseline demographic, clinical, electrocardiographic, and echocardiographic data were obtained, and the primary outcome was the need for PPI within 30 days post-procedure. Statistical analyses were performed using SPSS version 19.0 with univariate and bivariate comparisons. Overall, 29 patients (48.3%) required PPI, most within 72 hours after TAVI. Complete atrioventricular block and symptomatic bradycardia were the main indications, and dual-chamber devices were most commonly used. No statistically significant associations were found between baseline variables—including age, sex, atrial fibrillation, ischemic heart disease, mitral regurgitation, or left ventricular dysfunction—and the requirement for pacing. In conclusion, nearly half of patients undergoing TAVI required PPI, yet no reliable clinical predictors were identified. These findings emphasize the unpredictable nature of conduction disturbances following TAVI and underscore the importance of future studies incorporating anatomical and procedural variables to refine risk stratification and minimize unnecessary device implantation.