Love magic in the middle ages: Emotions as a motive to practice love magic
Ortaçağ'da aşk büyüsü: Duyguların aşk büyüsü kullanımındaki itici gücü
- Tez No: 971203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, aşk büyüsü kavramını ve bu kavramın tarihi çalışmalar için önemini incelemektedir. Araştırma, tüm Ortaçağ'ı kapsamakla birlikte, özellikle 11. ile 13. yüzyıllara vurgu yapmaktadır ve Ortaçağ dönemindeki İngiltere Krallığı ile İber ve İtalyan Yarımadaları'ndaki büyü kullanımına ve sebeplerine odaklanmaktadır. Bu kapsamda, Duygular Tarihi alanından da yararlanılarak duyguların büyü incelemeleri için önemi vurgulanmaya çalışılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ilerleyen bölümler Picatrix, Cligès, Tristan ve Iseult, Corrector sive Medicus kaynaklarını incelenirken aynı zamanda aşk büyüsünden bahseden münferit vakaları da analiz edilmektedir. Bu bağlamda tez, büyü kullanımının duygular ile güçlü bir bağı olduğunu göstererek literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın önemli bir noktası, duyguların bu ritüellerin üzerindeki rolünü tam olarak anlamadan yapılan tarihi araştırmaların eksik kalacağına işaret etmesidir. Önemli bir bulgu olarak, Ortaçağ boyunca kullanılan aşk büyüsü ritüelleri üzerine yapılan araştırma, sadece kişiler arası ilişki dinamiklerine değil, aynı zamanda dönemin toplumsal cinsiyet rolleri ve güç hiyerarşisine dair önemli bilgiler de vermektedir. Bu çalışmada görüldüğü üzere, aşk büyüsünün dikkat çekici taraflarından birisi yalnızca kişiler arası ilişkiler ile değil kişilerin kendilerini koruma isteği ve siyasi kazanç sağlama hedefiyle de ilgili olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of love magic and its importance in historical studies, mainly within the Kingdom of England and the Iberian and Italian Peninsulas during the Middle Ages as a whole, while placing a particular emphasis on the 11th to 13th centuries. The research also incorporates insights from the History of Emotions with the aim of highlighting the place of emotions in magical studies. Intending to understand the role of emotions for the practice of magic and how it has influenced society, the following chapters analyze the sources, Picatrix, Cligès, Tristan and Iseult, Corrector sive Medicus, as well as individual cases where love magic has been used or was assumed to be used, showcasing the importance of love-magic for society, interpersonal relations, and various other aspects of everyday life and politics of the Middle Ages. In light of this, the following thesis aims to contribute to the literature by demonstrating that the use of magic is closely tied to emotions as motivating factors. Therefore, without a thorough understanding of the relationship between emotions and magical studies, research on love magic would be incomplete. Surprisingly, the analysis of love magic in the Middle Ages not only shows what interpersonal relationships were like during that period but also offers insights into the gender roles and power dynamics of the era. One aspect that is particularly attention-grabbing is that, as examined in this thesis, love magic has been used not only for enhancing personal relationships but also for self-protection and political advantage.