A system dynamics model for assessing the environmental impact of urban transportation investments in Istanbul
İstanbul'daki kentsel ulaşım yatırımlarının çevresel etkisini değerlendirmeye yönelik bir sistem dinamiği modeli
- Tez No: 971343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA İLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İstanbul'da artan nüfus ile birlikte aynı zamanda yoğunlaşan bir ulaşım talebi mevcuttur. Özellikle son yıllarda İstanbul'un içeriden ve dışarıdan aldığı göçlerle beraber oldukça artan bu talebi karşılamak adına artan araç sayıları, fosil yakıtların yarattığı sera gazı emisyonlarını oldukça artırmaktadır. Bu emisyonların azaltılmasındaki en etkili yollardan bazıları ise toplu taşıma sistemlerinin kullanım oranının arttırılması ve elektrikli araçlar gibi yeşil teknolojilerin benimsenmesidir, böylece doğaya ve İstanbul sakinlerine hem enerji tasarruflu hem de çevre dostu bir alternatif yaratılmış olunur. İstanbul'da belediyenin inisiyatifi ile hızlanan ve artırılması planlanan metro hatları bu alternatifi hayata geçirme konusunda oldukça umut vadetmektedir. Bu yatırımlar toplu taşıma oranlarını artırırken özel araç kullanımını azaltacak, böylece fosil yakıtlara olan bağlılığı azaltarak sera gazlarının da salınmasını azaltacaktır. Bu çalışmada, İstanbul'un ulaşım yatırımlarının temel çevresel göstergeler üzerindeki etkilerini değerlendirmek için Vensim yazılımı ile sistem dinamikleri (SD) yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada, araç artışı, trafik düzenlerini ve emisyonları modelleyerek, toplu taşımaya yapılan yatırımın artırılması ve yeşil teknolojilerin benimsenmesi gibi politika müdahalelerinin uzun vadeli etkilerini analiz etmek için senaryolar geliştirilmiştir. 2050'ye kadar 3 farklı senaryoda simüle edilen çalışmada, CO2 birikiminin azaltılması konusunda ulaşılan bulgulara göre, toplu taşıma kapasitesinin artırılarak, toplu taşıma oranının artırılması diğer senaryolar olan ağaçlandırmanın artırılmasıyla CO2 birikimin azaltılması ve elektrikli araçların trafikteki oranlarının artırılması senaryolarından edilen modellerden daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In Istanbul, there is an increasing demand for transportation along with the increasing population. Especially in recent years, in order to meet this demand, the number of vehicles is increased. This increase speed up significantly with the migration of the Istanbul population from inside and outside. As a result of this, the greenhouse gas emissions created by fossil fuels vastly accumulated. Some of the most effective ways to reduce these emissions are to increase the rate of public transportation systems and to adopt green technologies such as electric vehicles, thus creating both energy efficient and environmentally friendly alternatives for nature and the residents of Istanbul. The metro lines in Istanbul, which are being accelerated and planned to be increased with the initiative of the municipality, are quite promising in terms of implementing this alternative. These investments will increase public transportation rates while reducing the use of private vehicles, accordingly, reducing the dependence on fossil fuels and reducing the emission of greenhouse gases. In this study, the Vensim software and the system dynamics (SD) approach were used to evaluate the impacts of Istanbul's transportation investments on key environmental indicators. In the study, scenarios were developed to analyze the long-term effects of policy interventions such as increasing investment in public transportation and adopting green technologies by modeling vehicle growth, traffic patterns and emissions. According to the findings obtained in the study, which simulated 3 different scenarios up to 2050, on the reduction of CO2 accumulation, increasing public transportation capacity was more effective than the model obtained from the other scenarios, which are reducing CO2 accumulation by increasing afforestation and increasing the usage rate of electric vehicles in traffic.