Modeling the general and task environments of agricultural sector: Assessing the impacts of Turkey's accession to EU using system dynamic modeling
Tarım sektörünün çevresel unsurlarının modellenmesi: Türkiye?nin AB?ye katılımının etkilerinin sistem dinamik model kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 220570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
AB üyesi olmak isteyen her aday ülkenin geçireceği dönüşüm kapsamlı ve büyük olacaktır. Bu bağlamda Türkiye'nin de AB üyeliği sürecinde çevresel unsurlarının değişeceği ve bu değişim ile birlikte ülkedeki tüm işletmelerin politik, sosyal, ekonomik ve teknolojik boyutlarda etkilenecekleri tahmin edilmektedir.Stratejik Yönetim'de çevresel unsurların taranması, işletmelerin stratejilerini belirledikleri aşamada fırsat ve tehditleri saptayabilmeleri açısından önemlidir. Bu yüzden yöneticilerin çevresel unsurların değişimini öngörebilmeleri gerekmektedir. Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde, ülkedeki tüm işletmelerin bu değişimden doğrudan veya dolaylı olarak etkilenmeleri söz konusu olacağı için yöneticilerin bu değişim için şimdiden hazırlıklı olmaları önemlidir.Bu çalışmada, literatüre-dayalı Sistem Dinamik Modelleme kullanılmış ve bilimsel dergilerden Tarımsal, Politik, Sosyal ve Ekonomik alanlardaki nedensel ilişkiler çıkartılmıştır. Bu nedensel ilişkiler kullanılarak 3 tane Sistem Dinamik Model geliştirilmiştir: AB'ye Katılım Modeli, Tarım Modeli ve AB'nin ilk Ortak Tarım Politikası. Modellerin simülasyonu Vensim adındaki bilgisayar programı ile gerçekleştirilmiştir.AB'ye Katılım Modeli'nin simülasyon sonuçlarına göre, Türkiye 2016 yılında katılım müzakerelerini tamamlamakta ve 2018 yılında AB üyesi olabilmektedir. Model Polonya ve İspanya için geçmişe yönelik çalıştırıldığında, bu ülkelerin AB üyeliğinin modelin sonuçlarından dört sene ve üç sene önce gerçekleştiği görülmektedir. Katılım modeli simülasyon sonuçları tam üyelik tarihini etkileyen en önemli unsurun ülkedeki yerel dinamikler olduğunu göstermiştir.Tarım Modeli sonuçları Ortak Tarım Politikasının ilk üç politikasının gerekçelerini haklı göstermektedir. AB'nin ilk Ortak Tarım Politikasına yönelik simülasyonu sonuçları, tarım sektörüne AB politikalarının uzun dönemdeki etkilerinin AB'nin genişlemesinin yarattığı kısa dönemli etkilerden daha önemli ve baskın olduğunu göstermiştir.Bu çalışma AB üyeliğini sistemik düşünce açısından inceleyen ilk ve tek çalışma olması nedeniyle, bu tezde geliştirilen modellerin başka araştırmacılara da esin kaynağı olacağına inanıyoruz ve bu modellerin akademisyenler tarafından incelenerek Sistem Dinamik Modelleme yöntemi kullanılarak sosyal bilimlerde yeni modellerin üretilmesine katkıda bulunmasını diliyoruz.
Özet (Çeviri)
Turkey is preparing for EU accession which will have political, social, economical, technological impacts to every organization in Turkey through the changes in the environmental variables. For any candidate country that pursues being a member of EU, the expected transformation is tremendous.In strategic management, environmental scanning is important for organizations to determine opportunities and threats during strategy formulation. A top-level manager should anticipate the changes in the environmental variables and since each and every company in Turkey will be influenced as a result of Turkey?s EU accession it is crucial to anticipate the effects of accession.In this study we applied literature-based modeling and extracted causality from scientific journals about Agricultural, Political, Social and Economical (APSE) areas. Then based on this study we used System Dynamic (SD) modeling which has a Systems Thinking approach, and developed three SD models: EU Accession, Agricultural Dynamics and initial Common Agricultural Policy (CAP) of EU, and run computer simulations.Simulation results of Accession Model indicate that Turkey completes accession negotiations in 2016 and eventually be an EU member in 2018. When the model is applied to Poland and Spain, it is seen that they became an EU member four and three years earlier than the model suggested. Domestic factors are found to be the most important factor that determines accession date.Simulation results of Agricultural Model indicate that agricultural dynamics justify the three initial policies of CAP. And simulation results of the CAP Model showed that the effects of EU policies on EU are more important in the long-run than the short-term effects of enlargement on the agricultural sector.Since this is the first and only study which analyzes EU accession from a systems thinking approach, we firmly believe that the models constructed in this study will inspire other researchers to continue with this subtle endeavor and hope that the models we proposed in this research are examined and extended by vigorous researchers who adopt systems thinking approach and use System Dynamics methodology in analyzing complex problems in social sciences.