Türk hukukunda gemi milliyeti
Ship nationality in Turkish law
  1. Tez No: 971354
  2. Yazar: MAKBULE ALTINDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA YETİŞ ŞAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Gemiler, bayrağını çekme hakkına sahip oldukları devletin milliyetine sahiptir. Türk hukukunda Türk bayrağı çekme hakkı, bayrak çekme hakkına sahip olma ve bu hakkı kullanma olmak üzere iki ayrı olgu halinde düzenlenmiş, farklı şartlara tabi tutulmuştur. Türk Ticaret Kanunu m. 940 hükmü uyarınca Türk gemileri, Türk bayrağı çekme hakkına sahiptir. Bir geminin hangi şartlarla Türk gemisi kabul edileceği, gemi maliki esas alınarak; gerçek ve tüzel kişi gemi maliki bakımından farklı şartlarla düzenlenmiştir. Bu şartlara sahip olan ve Türk gemisi sayılan gemilerin Milli Gemi Siciline tescili bayrak çekme hakkı bakımından açıklayıcı niteliktedir. TTK m. 940 gereği Türk gemisi olmayan gemilerin Türk bayrağı çekebilme halleri TTK m. 941, Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu ve Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliğinde öngörülmüştür. TUGSK ve BKUY bakımından gemilerin Türk Uluslararası Gemi Siciline veya Bağlama Kütüğüne kaydı Türk bayrağı çekme hakkı için kural olarak kurucu niteliktedir. Bayrak devleti, bayrağını taşıyan gemilere bazı haklar verirken bu gemilerin, denizde can, mal ve çevre emniyetine yönelik denetimini sağlar. Türk gemisi olmanın getirdiği en önemli ayrıcalık ise kabotaj hakkıdır. Bununla beraber Türk gemileri MGS, TUGS ve Bağlama Kütüğü'ne kaydolabilirler.
Özet (Çeviri)
Ships have the nationality of the state whose flag they are entitled to fly. In Turkish law, the right to fly the Turkish flag has been regulated in two separate cases as having the right to fly the flag and using this right and has been subjected to different conditions. According to the Turkish Commercial Code art. 940, Turkish ships have the right to fly the Turkish flag. The conditions under a ship will be accepted as a Turkish ship, based on the owner of the ship; are regulated under different conditions in terms of natural and legal person ship owner. The registration of the ships that meet these conditions, and are considered Turkish ships, to the National Ship Registry is explanatory in terms of the right to fly the flag. According to TCC art. 940, non-Turkish ships can fly the Turkish flag, TCC art. 941 is stipulated in the Turkish International Ship Registry Law and Home Port Registry Implementation Regulation. In terms of Turkish International Ship Registry Law and Home Port Registry Implementation Regulation, the registration of ships in the Turkish International Ship Registry or Home Port Registry is, in principle, constitutive for the right to fly the Turkish flag. While the flag state gives certain rights to the ships flying its flag, it ensures the control of these ships for the safety of life, property and environment at sea. The most important privilege of being a Turkish ship is the right to cabotage. However, Turkish ships can register in National Ship Registry, Turkish International Ship Registry and Home Port Registry.