Designing a multistage test for assessment literacy
Ölçme-değerlendirme okuryazarlığına yönelik çok aşamalı bir test geliştirme çalışması
- Tez No: 971360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Ölçme-değerlendirme okuryazarlığı, eğitimde yapılan değerlendirmelerin geçerliği, güvenirliği ve adilliği açısından temel teşkil ettiğinden, etkili öğretim ve öğrenmenin kritik bir bileşenidir. Ancak, mevcut kuramsal çerçeveler ve ölçme araçları, bu yapının çok yönlü doğasını ele almakta çoğunlukla yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, yaygın olarak kullanılan bir ölçme-değerlendirme okuryazarlığı çerçevesini bir değerlendirme çerçevesi olarak genişletmeyi ve ölçme-değerlendirme okuryazarlığını etkili biçimde ölçecek çok aşamalı bir test geliştirmeyi amaçlamaktadır. İlk aşamada, 19 uzmanla yapılan görüşmeler ve kapsamlı bir alan yazını taraması doğrultusunda bir ölçme-değerlendirme okuryazarlığı kuramsal çerçevesi, sekiz boyutlu bir değerlendirme çerçevesine genişletmiştir. Bu çerçeveye dayalı olarak geliştirilen 105 maddelik madde havuzu, 11 üniversiteden 1.223 öğretmen adayına kâğıt-kalem formatında uygulanmıştır. Pilot uygulamadan elde edilen veriler Madde Tepki Kuramı (MTK) ile analiz edilerek Concerto platformunda 1-3-3 panelli çok aşamalı bireye uyarlanmış test tasarlanmıştır. Testte yer alan her modül, her bir boyutu temsil eden bir madde içermekte ve hedeflenen psikometrik ölçütleri karşılamaktadır. Geliştirilen çok aşamalı bireye uyarlanmış test, 106 öğretmen adayına uygulanmıştır. MTK tabanlı analizler sonucunda, testin farklı yetenek düzeylerinde değerlendirme okuryazarlığını etkili biçimde ölçtüğü ve test aşamaları ilerledikçe standart hatada azalma sağladığı görülmüştür. Bu bulgular, geliştirilen çok aşamalı bireye uyarlanmış testin hem etkin hem de güvenilir bir ölçme aracı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Assessment literacy is a critical component of effective teaching and learning, as it underpins the validity, reliability, and fairness of educational assessments. Measuring the assessment literacy of in-service and pre-service teachers is essential for understanding their knowledge, skills, and competencies in implementing sound assessment practices. However, existing theoretical frameworks and assessment tools often fail to capture the multifaceted nature of this construct. This study aims to bridge this gap by extending a widely used assessment literacy framework into an assessment framework and developing a multistage test for measuring assessment literacy efficiently. In the first phase, insights from 19 expert interviews and an extensive literature review were used to construct an 8-dimensional assessment framework for assessment literacy. The extended framework incorporated two novel dimensions: competency in technology-based assessment and competency in developing assessment tools. A 105-item pool was then developed based on this framework and administered via paper-and-pencil format to 1,223 pre-service teachers from 11 universities to estimate item parameters. A 1-3-3 panel multistage test was developed on the Concerto platform, based on Item Response Theory (IRT) analysis of pilot test findings. Each module in the MST included one item per dimension and met targeted psychometric criteria. The MST was subsequently administered to 106 pre-service teachers. IRT-based analysis confirmed the effectiveness of the MST in measuring assessment literacy across a range of ability levels, with a decreasing standard error across stages, demonstrating both efficiency and precision.