Ticari diplomaside sivil toplum kuruluşlarının önemi: MÜSİAD örneği
The importance of civil society organizations in commercial diplomacy: The example of MUSİAD
- Tez No: 971365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Küreselleşen dünyada uluslararası ticaret ve diplomasi arasındaki etkileşim giderek daha karmaşık bir hale gelmektedir. Devletler arası ilişkilerin yalnızca siyasi boyutta ele alınmadığı günümüzde, ekonomik ve ticari faktörler diplomatik süreçlerde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, ticari diplomasi kavramı uluslararası ekonomik ilişkileri şekillendiren temel dinamiklerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ticari diplomasi, devletlerin ve özel sektör temsilcilerinin ekonomik iş birliklerini artırmak, ticareti teşvik etmek ve yatırım fırsatlarını geliştirmek amacıyla yürüttüğü faaliyetleri kapsamaktadır. Ticari diplomasi, yalnızca ekonomik ilişkileri düzenlemekle kalmayıp, aynı zamanda devletler arasındaki siyasi bağları da güçlendirmektedir. Ticaretin gelişimi, ülkeler arasında daha güçlü diplomatik ilişkilerin kurulmasına katkı sağlamakta ve karşılıklı bağımlılık yaratmaktadır. Küresel ekonomik sistemde, ülkeler arası ticaretin artması, barış ve istikrarın sağlanmasında önemli bir araç olarak görülmektedir. Bu nedenle, devletler ticari diplomasi faaliyetlerine büyük önem vermekte ve çeşitli organizasyonlar aracılığıyla bu süreci yönetmektedir. Sivil toplum kuruluşları (STK'lar), ticari diplomasinin etkin bir şekilde yürütülmesinde kritik aktörler arasında yer almaktadır. Ticari diplomasinin yalnızca devlet kurumları aracılığıyla yürütülen bir süreç olmaktan çıkıp, çok aktörlü bir yapıya bürünmesi, STK'ların bu alandaki etkisini artırmıştır. Türkiye'de de ticari diplomasinin güçlendirilmesi konusunda önemli görevler üstlenen kuruluşlardan biri, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) olmuştur. MÜSİAD, ekonomik iş birliklerini teşvik eden organizasyonları, uluslararası iş forumlarını ve ticaret heyetleri aracılığıyla Türkiye'nin ekonomik ilişkilerini genişletmeyi amaçlayan önemli bir sivil toplum kuruluşu olarak dikkat çekmektedir. Çalışmanın temel amacı, ticari diplomasinin Türkiye ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymak ve MÜSİAD'ın bu alandaki faaliyetlerini analiz etmektir. Çalışma kapsamında, ticari diplomasinin teorik temelleri, küresel ekonomideki önemi, STK'ların diplomasi süreçlerine katkıları ve MÜSİAD'ın ticari diplomasi alanındaki spesifik faaliyetleri incelenmiştir. MÜSİAD'ın ticari diplomasi faaliyetleri ile Türkiye'nin ihracat artışı arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır (Korelasyon: 0.96, R²: 0.92). Son beş yılda faaliyetler istikrarlı şekilde artarken, Avrupa ve Orta Doğu'ya yapılan ziyaretler sonrası ticari anlaşmalarda belirgin bir yükseliş gözlemlenmiştir. Büyük şehirlerde yoğunlaşan başkonsolos ziyaretleri ve ticaret müşavirleriyle yapılan bağlantılar, ticaret ve yatırım iş birliklerini artırmış, küresel organizasyonlara katılım ise uluslararası yatırımcılarla bağlantıları güçlendirerek dış ticaret ağını genişletmiştir.
Özet (Çeviri)
In an increasingly globalized world, the interaction between international trade and diplomacy is becoming more complex. Today, interstate relations are not solely considered from a political perspective; economic and commercial factors also play a decisive role in diplomatic processes. In this context, the concept of“commercial diplomacy”emerges as one of the fundamental dynamics shaping international economic relations. Commercial diplomacy encompasses the activities carried out by governments and private sector representatives to enhance economic cooperation, promote trade, and develop investment opportunities. Commercial diplomacy not only regulates economic relations but also strengthens political ties between states. The advancement of trade contributes to the establishment of stronger diplomatic relations between countries and fosters mutual interdependence. In the global economic system, increased trade between nations is regarded as a crucial tool for ensuring peace and stability. Therefore, governments place great importance on commercial diplomacy activities and manage these processes through various organizations. Non-governmental organizations (NGOs) play a critical role in the effective execution of commercial diplomacy. The transformation of commercial diplomacy from a process conducted solely by state institutions into a multi-actor structure has increased the influence of NGOs in this field. In Turkey, one of the key organizations responsible for strengthening commercial diplomacy is the Independent Industrialists' and Businessmen's Association (MÜSİAD). MÜSİAD stands out as a prominent NGO that aims to expand Turkey's economic relations by organizing events that encourage economic cooperation, international business forums, and trade delegations. The primary aim of this study is to highlight the significance of commercial diplomacy for the Turkish economy and analyze MÜSİAD's activities in this field. The study examines the theoretical foundations of commercial diplomacy, its importance in the global economy, the contributions of NGOs to diplomatic processes, and MÜSİAD's specific activities in commercial diplomacy. There is a strong relationship between MÜSİAD's commercial diplomacy efforts and Turkey's export growth (Correlation: 0.96, R²: 0.92). Over the past five years, these activities have shown a steady increase, with notable rises in trade agreements following visits to Europe and the Middle East. Consulate general visits concentrated in major cities and connections established with commercial attachés have increased trade and investment collaborations, while participation in global organizations has strengthened ties with international investors and expanded the foreign trade network.