Analyzing grade 9 students' understanding of gas behavior using static and dynamic visualizations in multi-representational instruction
9. sınıf öğrencilerinin, statik veya dinamik çoklu gösterimlerle desteklenen öğrenme ortamlarında gaz davranışına ilişkin anlamalarının incelenmesi
- Tez No: 971371
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ADADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerin gaz davranışına ilişkin alternatif kavramları ile statik görsellerle desteklenmiş araştırmaya dayalı çoklu gösterim öğretimiyle (ISR), dinamik görsellerle desteklenmiş araştırmaya dayalı çoklu gösterim öğretimi (IDR) olarak tanımlanan iki farklı öğretim yönteminin, öğrencilerin gaz davranışına ilişkin kavramsal anlayışları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, İstanbul'daki bir devlet okulunun 9. sınıflarında öğrenim gören toplam 64 öğrencinin yer aldığı iki sınıfta gerçekleştirilmiştir. Bu iki sınıftan 30 öğrenci ISR grubunu, 34 öğrenci ise IDR grubunu oluşturmuştur. Araştırmacı, sınıfların her ikisinde de ders öğretmenleriyle birlikte öğretimi ortak yürütmüş; bu sayede tüm öğrenciler, aynı etkinlikleri aynı sıra ve derinlikte deneyimlemiştir. İki grup arasındaki tek fark ise ISR grubuna statik gösterim sunulurken, IDR grubuna dinamik gösterimlerin sunulması olmuştur. Veriler, İki Basamaklı Gazlar Kavram Testi (TGCT) ile görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, nitel ve nicel yöntemler kullanılarak ayrıntılı bir şekilde kodlanmış ve analiz edilmiştir. Belirlenen alternatif kavramlar da değerlendirilerek, gaz davranışına yönelik kavramsal anlayış için yedi kategori oluşturulmuştur. Sonuçlar, her iki grubun da öğretim öncesinde alternatif kavramlara sahip olduğunu ve öğretim sonrasında bu kavramların sıklığında değişiklikler gözlemlense de bazılarının kalıcılığını sürdürdüğünü ortaya koymuştur. İşaret testi sonuçları hem ISR hem de IDR gruplarındaki öğrencilerin kavramsal anlama türlerinde ön testten son teste istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme gösterdiğini ortaya koymuştur (p <.001). Ayrıca, IDR grubunun ISR grubuna kıyasla daha fazla ilerleme elde ettiği gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, bağımsız örneklemler için yapılan t-test, IDR grubunun ISR grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla ilerleme kaydettiğini göstermiştir, t (62) = -2.35, p <.022. Bu sonuçlar dinamik görselleştirmelerin, gaz davranışının kavramsal olarak anlaşılmasını statik gösterimlerden daha etkili bir şekilde destekleyebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, students' alternative conceptions related to gas behavior and the effects of two instructional interventions - namely inquiry instruction with static particulate representations (ISR) and inquiry instruction with dynamic particulate representations (IDR) - on students' conceptual understanding of gas behavior were examined. The research was conducted in two Grade 9 classes at a public high school located in Istanbul, including a total of 64 students, with 30 students in the ISR group and 34 students in the IDR group. The researcher co-taught both classes alongside their regular classroom teachers, ensuring that all students experienced the same instructional activities in an identical sequence and level of depth; the only distinction lay in the mode of representations provided - static for the ISR group and dynamic for the IDR group. Data were collected through the Two-Tier Gases Concept Test (TGCT) and interviews. The data were thoroughly coded and analyzed using both qualitative and quantitative methods. Based on the data analysis, seven categories of conceptual understanding of gas behavior were identified. The results showed that both groups held alternative conceptions before the instruction, and while the frequency of these conceptions changed following the intervention, some persisted. The sign test results indicated that students in both the ISR and IDR groups demonstrated a statistically significant improvement in their types of conceptual understanding from pretest to posttest (p < .001). However, the IDR group exhibited more substantial gains compared to the ISR group. Similarly, the independent samples t-test revealed that the IDR group achieved significantly greater progress than the ISR group, t(62) = -2.35, p < .022, suggesting that the inclusion of dynamic visualizations may enhance students' conceptual understanding of gas behavior more effectively than static representations.