Düşük etkili kentleşme uygulamalarının su miktarı ve kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigating the impact of low impact development implementations on water quantity and quality
- Tez No: 971376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAR GÜLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında, Düşük Etkili Kentleşme (DEK) uygulamalarının kentsel yüzeysel akış ve su kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sayısal modelleme yöntemiyle yapılan incelemede İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Büyükçekmece Kampüsü çalışma sahası olarak seçilmiştir. Hidrolojik-Hidrolik ve yayılı kirletici modeli için EPA Storm Water Management Model (EPA-SWMM) kullanılmıştır. DEK uygulamaları; geçirimsiz yüzeylerin neden olduğu taşkın riskini ve kirletici yüklerini azaltmak amacıyla geliştirilen, doğa temelli sürdürülebilir altyapı çözümleridir. Bu çalışmada kampüs sahasına uygulanmak üzere biyotutma sistemleri, yağmur bahçeleri, geçirimli kaplamalar (geçirimli asfalt, geçirimli kaldırım vb.), yeşil çatılar ve yağmur suyu toplama tankları olmak üzere beş farklı DEK uygulaması belirlenmiş, her biri teknik özellikleriyle EPA SWMM programına tanımlanmıştır. Modelleme sürecinden önce, kampüse yağmursuyu ve kanalizasyon hattı projelerinin üniversitemizde ve İSKİ'de bulunamaması nedeniyle kapsamlı bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Yerinde yapılan ölçümlerle rögar konumları, boru çapları ve kot bilgileri İSKİ teknik ekibi ile birlikte elde edilmiştir. Bu veriler AutoCAD, Global Mapper Pro ve Google Earth yazılımları kullanılarak sayısal model altyapısına dönüştürülmüştür. Ardından kampüs genelinde 50 alt havza tanımlanmış ve her bir havza için alan, eğim, geçirimsizlik oranı ve yüzey tipi gibi hidrolojik parametreler modele girilmiştir. Yayılı kirletici modeli için Toplam Askıda Katı Madde (AKM), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Toplam Azot (TN) ve Toplam Fosfor (TP) parametreleri tanımlanmıştır. Simülasyonlar, Florya Meteoroloji İstasyonu'ndan temin edilen 5, 10, 25, 50, 100 ve 500 yıllık yağış verileriyle hem DEK öncesi hem de DEK sonrası senaryolar için ayrı ayrı yürütülmüş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, DEK uygulamalarının yüzeysel akış hacmini %30 ile %56, pik debiyi %11 ile %25 oranında azalttığını göstermektedir. Ayrıca su kalitesi açısından AKM, KOİ, TP ve TN konsantrasyonlarında %7 ile %63 arasında azalma görülmüştür. Özellikle biyotutma ve yağmur bahçesi uygulamaları, sızdırma ve kirletici giderimi açısından en yüksek performansı göstermiştir. Bu tez çalışması, DEK uygulamalarının kampüs ölçeğinde entegre modelleme ile değerlendirilmesine yönelik Türkiye'deki ilk örneklerden biri olup, yerel yönetimler için sürdürülebilir altyapı planlamasına bilimsel ve teknik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effects of Low Impact Development (LID) practices on urban surface runoff and water quality were examined. The study area selected for numerical modeling was the Istanbul University-Cerrahpaşa Büyükçekmece Campus. The EPA Storm Water Management Model (EPA-SWMM) was used for the hydrological-hydraulic and diffuse pollutant modeling. LID practices are nature-based sustainable infrastructure solutions developed to reduce flood risks and pollutant loads caused by impervious surfaces. In this study, five different LID applications were identified for implementation on the campus: bioretention systems, rain gardens, permeable pavements (permeable asphalt, permeable sidewalks, etc.), green roofs, and rainwater harvesting tanks. Each was defined in the EPA SWMM program with its technical specifications. Before the modeling process, a comprehensive field study was conducted because stormwater and sewer line projects for the campus could not be obtained from either the university or İSKİ (Istanbul Water and Sewerage Administration). Through on-site measurements, manhole locations, pipe diameters, and elevation data were obtained in collaboration with İSKİ's technical team. These data were converted into a digital model infrastructure using AutoCAD, Global Mapper Pro, and Google Earth software. Subsequently, 50 sub-catchments were defined across the campus, and hydrological parameters such as area, slope, imperviousness ratio, and surface type were entered into the model for each sub-catchment. For the diffuse pollutant model, Total Suspended Solids (TSS), Chemical Oxygen Demand (COD), Total Nitrogen (TN), and Total Phosphorus (TP) parameters were defined. Simulations were run separately for both pre-LID and post-LID scenarios using rainfall data from the Florya Meteorological Station for 5-, 10-, 25-, 50-, 100-, and 500-year return periods, followed by comparative analyses. The results show that LID practices reduced surface runoff volume by 30% to 56% and peak flow by 11% to 25%. Additionally, in terms of water quality, reductions of 7% to 63% were observed in TSS, COD, TP, and TN concentrations. Particularly, bioretention and rain garden applications demonstrated the highest performance in terms of infiltration and pollutant removal. This thesis study is one of the first examples in Turkey to evaluate LID applications at the campus scale through integrated modeling, providing scientific and technical contributions to sustainable infrastructure planning for local governments.