The effect of Ni-SiC electrocomposite coating on the mechanical properties of aviation piston engine cylinders
Havacılık pistonlu silindirlerinin mekanik özelliklerine Ni-SiC elektrokompozit kaplamanın etkisi
  1. Tez No: 971375
  2. Yazar: MEHMETCAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, insansız hava araçları (İHA) ve dronlar gibi özellikle alüminyum alaşımlı dökme tek pistonlu silindirlerin aşınma dayanımını artırmak amacıyla seramik partiküllerle takviye edilmiş elektrolitik nikel kaplama işlemi incelenmiştir. Kaplama deneyleri, bir 2 litrelik cam beherde ısıtmalı manyetik karıştırıcı kullanılarak gerçekleştirilmiş; kaplama kalınlığı, sertlik ve seramik dağılımı üzerindeki sıcaklık, zaman, akım yoğunluğu, banyosunu bileşimi ve pH gibi parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Metalografik hazırlığın ardından örnekler, taramalı elektron mikroskobu ile detaylı bir şekilde incelenmiş ve mikrosertlik ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, optimize edilmiş akım yoğunluğunda 60, 75, 90 dakika arasında uygulanan kaplama işlemi ile en az 70 mikron kalınlığında bir kaplama elde edildiğini, bu kaplamadaki silikon karbür (SiC) içeriğinin %7-13 arasında değiştiğini ve kaplama sertliğinin 450-550 Vickers arasında olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, Ni-SiC elektrokompozit kaplamanın dökme alüminyum alaşımlarının yüzeyinde önemli bir aşınma direnci sağladığını ve tek pistonlu havacılık silindirlerinin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi için potansiyel bir çözüm sunduğunu göstermektedir. Gelecekteki çalışmalar, bu kaplamaların operasyonel koşullarda tribolojik ve korozyonel açıdan uzun dönem performanslarını değerlendirmek amacıyla daha kapsamlı araştırmalar vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrolytic nickel coating process reinforced with ceramic particles was investigated in order to increase the wear resistance of cast aluminum alloy single- piston cylinders used especially in unmanned aerial vehicles (UAVs) and drones. Coating experiments were carried out in a 2-liter glass beaker using a heating magnetic stirrer; the effects of parameters such as temperature, time, current density, bath composition and pH on the thickness, hardness and ceramic dispersion of the coating were investigated. After metallographic preparation, the samples were analyzed in detail with scanning electron microscope and microhardness measurements were performed. The findings showed that a coating with a thickness of at least 70 microns was obtained with the coating process applied between 60, 75, 90 minutes at the optimized current density, the silicon carbide (SiC) content of this coating varied between 7-13% and the coating hardness ranged between 450-550 Vickers. These results indicate that the Ni-SiC electrocomposite coating provides significant wear resistance on the surface of cast aluminum alloy and offers a potential solution for improving the mechanical properties of single-piston aviation cylinders. Future studies promise more comprehensive investigations to evaluate the long-term performance of these coatings in operational conditions, both tribologically and corrosively.